John Coltrane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Coltrane
Coltrane, 1963
Genel bilgiler
Doğum adı John William Coltrane
Doğum 26 Eylül 1926(1926-09-26)
Hamlet, Kuzey Karolina, ABD
Ölüm 17 Temmuz 1967 (40 yaşında)
Long Island, New York, ABD
Tarzlar Bebop, cool caz, modal caz, hard bop, Avantgard caz
Meslekler Besteci, Saksofoncu
Çalgılar Tenor saksofon, Alto saksofon, Soprano saksofon, Flüt, Bas Klarinet
Etkin yıllar 1955-1967
İlişkili hareketler Miles Davis Quintet, John Coltrane Quartet, John Coltrane Quintet
Resmî site www.johncoltrane.com

John William Coltrane (d. 23 Eylül 1926; Hamlet, Kuzey Karolina - ö. 17 Temmuz 1967; Long Island, New York) Amerikalı caz müzisyeni ve saksofoncu.

Kendine özgü saksofon çalma stiliyle ve besteleriyle günümüzde Joshua Redman, Archie Shepp, Jeff Kashiwa ve Stanley Turrentine gibi birçok caz saksofoncusuna ışık tutmuş, çalışmalarına esin kaynağı olmuştur.

Coltrane doğumundan itibaren hep müziğin içerisinde olmuştur. Babası birçok enstrümanı çalabilen birisidir ve oğlunun da enstrüman çalmasına yardımcı olmuştur. Zaten liseyi de doğduğu yer olan Kuzey Karolina’da bir müzik okulunda okumuştur. Daha sonra eğitimini alto saksofon üzerine sürdürmüştür. 1938 yılının sonlarından başlayarak birkaç ay içerisinde teyzesi, büyükannesi ve dedesi ve son olarak da babası ölür. II. Dünya Savaşı’na Amerikan Deniz Kuvvetleri bünyesine Hawaii’den katılmıştır ve orada da çalmaya devam etmiştir. Savaştan sonra Eddie Vinson Band’de tenor saksofon çalmaya başlar. O günler için şöyle demektedir: “Benim için daha geniş bir dinleme alanı açılmış oldu. Bu sayede 40’larda yapılan birçok şeyi anlama fırsatım oldu. Çünkü önceleri onları sadece duygusal anlamda hissedebiliyordum.”

1955 ile 1958 yılları arasında Miles Davis Quintet’te çalar ve bu grup onun müzikal gelişimini önemli ölçüde şekillendirir. Şöyle demektedir: “Miles’ın müziği, fazlaca bir özgürlük veriyordu bana.” 1960'ta kendi quartetini kurar. Bu quartette piyanist McCoy Tyner, davulcu Elvin Jones, basçı da Jimmy Garrison’dır. Bu grupla sadece kendi kariyerinin değil aynı zamanda caz tarihinin de en önemli albümlerini kaydeder. Bunlar içerisinde 1965 yılında çıkan A Love Supreme albümü en önemlisidir.

Coltrane 1967 yılında karaciğer kanserinden ölür. Coltrane, çalış tekniği ile kendinden sonraki birçok müzisyeni derinden etkilemiştir. 1965’te Down Beat dergisinin onur listesine dahil olur. 1972’de A Love Supreme, 2001’de de My Favorite Things albümleri 500.000’den fazla satarak altın plak kazanır. 1997’de de Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülür.