Pete Seeger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pete Seeger
Pete Seeger (2007)
Genel bilgiler
Doğum adıPeter Seeger
Doğum3 Mayıs 1919(1919-05-03)
Manhattan, New York, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm27 Ocak 2014 (94 yaşında)
New York, Amerika Birleşik Devletleri
Başladığı yerAmerikalı
TarzlarAmerikan folk müziği, protest müzik, Amerikana
MesleklerŞarkıcı-şarkı yazarı, televizyon sunucusu
ÇalgılarBanjo, gitar, Blokflüt, tin whistle, mandolin, piyano, ukulele
Etkin yıllar1939–2014
Müzik şirketiFolkways, Columbia, CBS, Vanguard, Sony Kids', SME
İlişkili hareketlerThe Weavers, The Almanac Singers, Woody Guthrie, Arlo Guthrie, Tao Rodríguez-Seeger, Lead Belly, HARP (Holly Near, Arlo Guthrie, Ronnie Gilbert & Pete Seeger)
Pete Seeger (1955)

Peter Seeger (d. 3 Mayıs 1919 , New York - ö. 27 Ocak 2014), Amerikalı folk müzik şarkıcısı besteci ve sivil aktivist. 1919’da Manhattan’da doğan Seeger, müziği kadar aktivizmiyle de Amerikan tarihinde yeri doldurulamaz bir konumdaydı. 1950’lerdeki Cadı Avı sırasında hükûmet tarafından kara listeye alınan müzisyen, üniversite konserlerine çıkarak dinleyicilerine ulaşmıştı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1950’lerde The Weavers adıyla yoluna devam eden grup, dönemin paranoyak atmosferinde aynı meseleleri daha dolaylı yollardan ele almak durumunda kaldı. Arka arkaya hit çıkartan grup, McCarthy dönemi cadı avının radyoları da vurması sonucu dağıldı. 1948’de banjo çalan neredeyse herkesin başucu olan bir yöntem kitabı yazan Seeger, ilerleyen yıllarda Meksika orijinli 12 telli gitarda uzmanlaştı. Dönemin basınında solculuğu yüzünden sürekli hedef gösterilen, komite tarafından sorguya alınan Seeger, bu dönemde de hit çıkartmaya devam etti.

1960’lar sonunda yıllar sonra tekrar televizyona çıktığında Vietnam’la ilgili bir şarkısı sırasında yayın kesilmişti. Barack Obama başkan seçildiğinde verilen konserde sahne aldı. 1962 tarihli Turn, Turn, Turn adındaki bestesi üç yıl sonra The Byrds tarafından büyük bir hite dönüştürüldü. 1965’te Vietnam karşıtı şarkılara yer verdiği ‘Bring ‘Em Home’ albümünü yayımladı. Kolej konserleriyle Joan Baez, Bruce Springsteen gibi isimlerin yolunu açtı.

Kolej konserleriyle Joan Baez, Bruce Springsteen gibi isimlerin yolunu açtı. Amerikan folk müziği tarihi ve aktivizm üzerine The Incompleat Folk Singer başlıklı bir kitap yayımladı. 1970 ve 1980’lerde Woody Guthrie’nin oğlu Arto Guthrie’nin de aralarında bulunduğu isimlerle konserlerine ve aktivizme devam etti.

Son yılları ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkisi onyıllar boyu devam eden Seeger, ilki 1998 olmak üzere üç Grammy kazandı. 2006’da sadece onun şarkılarından oluşan bir albüm çıkartan Springsteen, Seeger’ı “yaşayan Amerikan müzik arşivi” olarak nitelendirmişti. Kariyeri boyunca Woody Guthrie’den Joan Baez’e birçok isimle sahne alan Seeger’ın 90’ıncı yaşı Madison Garden Square’de Bruce Springsteen, Eddie Vedder, Dave Matthews gibi isimlerin katıldığı bir konser verilen sanatçı 27 Ocak 2014'te 94 yaşında öldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]