Glenn Gould

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Glenn Herbert Gould[1][2] (d. 25 Eylül 1932 ö. 4 Ekim 1982) 20. yüzyılın en ünlü klasik müzik sanatçılarından olan Kanadalı piyanist.[3] Özellikle Bach'ın klavye eserlerini yorumlarken gösterdiği teknik üstünlük ve polifonik müzik yapısını artiküle edebilme yeteneğiyle ünlendi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Romantik Dönem eserlerinin çoğunu yorumlamayı reddeden Glenn Gould, her ne kadar Bach kayıtlarıyla tanınmış olsa da Beethoven, Mozart, Haydn ve Brahms gibi birçok bestecinin eserlerini yorumladı.

31 yaşında konser vermeyi bıraktı ve stüdyo kayıtlarına ağırlık verdi. Liszt'in piyano için yazdığı Beethoven senfonileri transkripsiyonlarını kaydetti.

En ünlü kayıtları arasında Goldberg Çeşitlemeleri gösterilebilir. Gould ayrıca bir yazar, besteci, orkestra şefi ve yayıncı olarak bilinmekteydi.

Glenn Gould'un kayıtlarında kullandığı sandalyesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bazzana (2003, p. 27) states, "Gould's first name is frequently misspelled as 'Glen' in documents (including official ones) dating back to the beginning of his life, and Gould himself used both spellings interchangeably throughout his life."
  2. ^ According to Bazzana (2003, p. 24), "[Gould's] birth certificate gave his name as 'Gold, Glenn Herbert.'
  3. ^ Flanagan, Damian The three-cornered world of Glenn Gould and Natsume Soseki 8 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Japan Times.