Oscar Peterson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oscar Peterson
Oscar Peterson
Genel bilgiler
DoğumOscar Emmanuel Peterson
15 Ağustos 1925(1925-08-15)
Ölüm23 Aralık 2007 (82 yaşında)
Mississauga, Ontario, Kanada
Başladığı yerMontreal, Québec, Kanada
TarzlarCaz
MesleklerPiyanist, Besteci
ÇalgılarPiyano
Etkin yıllar1945-2007
Müzik şirketiMercury, MPS, Pablo, Telarc, Verve
Resmî sitewww.oscarpeterson.com

Oscar Emmanuel Peterson, (d. 15 Ağustos 1925, Montreal – ö. 23 Aralık 2007, Missisauga) Kanadalı piyanist, caz ustası, besteci.

Henüz beş yaşında trompet ve piyano çalmaya başladı. Yedi yaşındayken geçirdiği tüberküloz hastalığı nedeniyle babası tarafından piyanoya yönlendirildi. 1943'te Quebec'te bir halk dansları orkestrasında çalmaya başlayarak, bu bölgede bir orkestrada çalan ilk siyah müzisyen olan Peterson, 1949'da sürpriz bir davetle ABD'de çalınca ünü dünyada yayılmaya başladı.

Peterson’un jazz dünyası içine girişi, emprezaryo Norman Granz’la tanıştırılmasıyla başladı. Avrupa'da düzenli turnelere çıktı. Ella Fitzgerald'a uzun süre eşlik etti. "Dünyanın en çok tanınan Kanada'lısı" olarak bilinen Peterson, Louis Armstrong, Roy Eldridge, Nat King Cole, Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Stan Gets, Ben Webster, Lester Young gibi caz dünyasının devleriyle birlikte çaldı.

Oscar Peterson gençliğinde

Cazdaki ustalığının dışında insancıl yönleriyle de tanınan Oscar Peterson, yaşamı boyunca ırkçılığa karşı da büyük mücadele verdi. Boogie-woogie, swing, bebop tarzlarının virtüözü haline geldi.

1993 yılında felç geçirerek sanatından uzak kalan sanatçı, bir süre sonra yeniden piyano klavyesinin başına döndü. Uluslararası dalda birçok ödül kazandı, okul ve meydanlara adı verildi, üniversitelerde "doktorluk" titri ile onurlandırıldı.

60 yılı aşkın müzik yaşamında 200 kadar albüm çıkaran Peterson, böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]