Part İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Part İmparatorluğu
—  İmparatorluk  —

MÖ 247–MS 224
Part İmparatorluğunun MÖ 60'daki sınırları
Başkent Tizpon,[1] Ekbatana, Hecatompylos, Susa, Nisa, Asaak, Rhages
Dil(ler) Partça, Farsça, Aramice,[2] Akatça[1]
Din Zerdüştlük
Babil dini[3]
Yönetim Monarşi
Para birimi Drahmi
Günümüzdeki durumu  Afganistan
 Ermenistan
 Azerbaycan
 Bahreyn
 İran
 Irak
 Kuveyt
 Pakistan
 Katar
 Suudi Arabistan
 Suriye
 Türkiye
 Türkmenistan
 Birleşik Arap Emirlikleri

Partlar, Part Krallığı, Part İmparatorluğu, Parthia ya da Arşaklılar[4] (Orta Farsçada: اشکانیان Aşkâniân), günümüz İran'ının kuzeydoğusunda yer alan bir medeniyetti. Zirve zamanında yönettiği bölgeler arasında, İran'ın tamamı, günümüz ülkelerinden Ermenistan, Irak, Gürcistan, Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan, Tacikistan, Pakistan, Kuveyt, ayrıca Suudi Arabistan'ın, Bahreyn'in, Katar'ın ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Basra Körfezi'ndeki kıyılarını kapsıyordu.

Partlar, MÖ 230'larda Selevkoslar'dan ayrılarak devlet kurdular. Part Krallığı, İran platosunu birleştiren ve oraya hükmeden Arşaklı hanedanı tarafından idare edilirdi. Hellenik Yunanistan'a bağlı Selevkoslar tarafından hakimiyet altında bulunan bölgeyi, MÖ 3. yüzyılın sonlarına doğru ele geçirmeye başladılar. MÖ 150 ve MS 224 yılları arasında Mezopotamya'yı aralıklarla yönettiler. Eski İran'da Medler'den ve Akamenidler'den sonra gelen üçüncü yerel hanedanlıktırlar. Ağır süvariyi icat eden Partlar bundan dolayı Roma İmparatorluğu'nun doğudaki en büyük düşmanıydı. Sasaniler tarafından yıkıldı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Fattah, Hala Mundhir (2009). A Brief History Of Iraq. Infobase Publishing. s. 46. ISBN 978-0-8160-5767-2. 
  2. ^ Chyet, Michael L. (1997). Afsaruddin, Asma; Krotkoff, Georg; Zahniser, A. H. Mathias (Edl.). Humanism, Culture, and Language in the Near East: Studies in Honor of Georg Krotkoff. Eisenbrauns. s. 284. ISBN 978-1-57506-020-0. 
  3. ^ Brosius, Maria (2006). Persler. Routledge. s. 125. ISBN 978-0-203-06815-1. 
  4. ^ Parthia Latincedeki Parthia kelimesinden, o da Eski Farsçadaki Parthava- kelimesinden gelir. Başkenti Türkmenistan sınırlarında bulunan Nisa (Türkmence: Nusay) şehridir. Fars kelimesinin (İngilizcede Persia) türediği Parsa kökünün bir farklı diyalekt çeşididir. Aşkanian, Sasani kroniklerinden geliyor gibi gözükmektedir. Bu şekilde Firdevsi'nin epik şiiri Şehname'sinde geçmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]