Irak Silahlı Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Irak Silahlı Kuvvetleri
القوات المسلحة العراقية
Coat of arms of Iraq (2008).svg
Irak Silahlı Kuvvetleri arması
Kuruluş 1921
Birimler
Merkezi Bağdat
Komuta
Başbakan Haydar el Abadi
Savunma Bakanı Halit El-Ubeydi
Genelkurmay Başkanı Babaker Şevket B.Zebari
Genel bilgiler
Genel askerlik yaşı 18-49
Etkin personel sayısı 271,500
Rezerve personel sayısı 342,212
İlgili maddeler
Tarih 1948 Arap-İsrail Savaşı
İran-Irak Savaşı
Körfez Savaşı
Irak Savaşı
2014 Kuzey Irak Taarruzu

Irak Silahlı Kuvvetleri (Arapça: القوات المسلحة العراقية), Irak'ı karadan, havadan ve denizden gelebilecek her türlü saldırıya karşı korumakla görevli olan askerî kuvvet. Irak Kara Kuvvetleri, Irak Hava Kuvvetleri, Irak Deniz Kuvvetleri ve Irak Özel Operasyonel Kuvvetleri'nden askeri birliklerden oluşmaktadır.

Ayrıca 276,000 etkin, 342,212 rezerve, toplamda 618,812 personeli vardır. Genelkurmay Başkanı Babaker Şevket B.Zebari'dir. Savunma Bakanı Halit El-Ubeydi ve en üst yetkili olan başbakan Haydar el Abadi'dir.

Irak Silahlı Kuvvetleri içerisinde bulunan askeri personel 18-49 yaş aralığındadır. Bunun yanında silah donanımı tarafından, birçok profesör ve uzmana göre Orta Doğu'nun en güçlü ordularındandır. Irak Savaşı öncesi silahlar SSCB yapımıydı. Savaş sonrası ise batılı silahlar da kullanılmaya başlandı.

Tarihinde ise birçok savaşa katılmıştır. Altı Gün Savaşı, İran-Irak Savaşı, Körfez Savaşı, Irak Savaşı ve 2014 Kuzey Irak Taarruzu bunlara örnektir. Koalisyon müdahalesi öncesi ordu, Saddam Hüseyin'in kontrolündeydi. Savaş sonrası ise en baştan tekrar yapılandırılmıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]