Hermon Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hermon Dağı

Hermon Dağı ya da Heremun, (Arapça: Cebel el-Şeyh), Suriye-Lübnan sınırında ve Şam'ın batısında, dorukları karla kaplı dağ kütlesi. Akdeniz'in doğu kıyısındaki en yüksek nokta olarak yüksekliği 2,814 m'yi bulur.

Cebelü'ş-Şarki'nin (Anti-Lübnan Dağları) güney ucu olarak kabul edilir. Jura devrinde oluşmuş kireçtaşlı, kırıklı, tepesi kubbe biçiminde bir kütledir. Eteklerinde Şeria Nehrinin iki ana kaynağı doğar. “Yasak (Yer)” anlamına gelen Hermon tarihte Sirion ve Senir olarak da bilinirdi. Hitit, Filistin ve Roma dönemlerinde kutsal bir yer olan dağ, Musa ve Yeşu döneminde İsrailoğullarının ele geçirdikleri toprakların kuzeybatı sınırıydı. Yamaçlarında yaklaşık İS 200'e ait Yunanca yazıtlar içeren tapınaklar vardır.

Suriye-Lübnan sınırında olan dağın zirvesi Suriye'nin kontrolündedir. Haziran 1967'deki Arap-İsrail Savaşı sırasında önemli bir stratejik konumu olan Hermon, İsrail birlikleri tarafından işgal edildi. 1973'teki Yom Kippur Savaşının başında Suriye kuvvetleri tarafından sürpriz bir saldırıyla geri alındı ve 15 gün sonra ağır kayıplar pahasına İsrail tarafından güçlükle yeniden işgal edildi. 1967'den bu yana dağın yaklaşık 100 km²'yi kaplayan güney ve batı yamaçları İsrail işgali altındaki Golan Tepelerinin bir bölümü durumundadır. Dinlence yerleri kurulan bu yamaçlarda özellikle kayak yapılır.