Tâhirîler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tâhirîler Hanedanı
طاهریان

821–873
Tâhirîlerin en geniş sınırları.
Başkent Nişabur
Dil(ler) Arapça (resmi, yazınsal, bilimsel)[1]
Farsça (anadil)[2]
Din Sünni İslam
Yönetim Emirlik
Emir
 - 821 Tahir bin Hüseyin

Tâhirî hanedanı (Farsça: طاهریان), bugünkü İran, Afganistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan sınırları içinde kalan Horasan bölgesinde 821-873 yıllar arasında hüküm sürmüş olan bir Fars[3] hanedan. Tahirîler'in kurdukları imparatorluğun merkezi Nişabur'dur.

Görünüşte Bağdat'ta bulunan Abbasî halifesine bağlı olmak ile birlikte Tahirî hükümdarları etkin biçimde bağımsız hareket etmişlerdir. Hanedan Abbasi halifesi Memun'a bağlı olarak Tahir bin Hüseyin tarafından kurulmuştur. Tahir'in askerî alandaki başarıları İran'ın doğusundaki topraklar ile ödüllenmdirilmiş ve bu topraklar kendinden sonra gelen komutanlar tarafından Hindistan sınırına kadar genişletilmiştir.

Tahirî hanedanı Horasan'da Abbasî halifesinden bağımsız olarak kurulan ilk hanedanlık olarak kabul edilir. Tahirîler Horasan'ı ele geçirerek bölgeyi kendi topraklarına katan Seferîler tarafından yıkılmışlardır.

Tahirî hanedanının hükümdarları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Blair 2003, s. 340.
  2. ^ Canfield 1991, s. 6.
  3. ^ The Tahirids and Saffarids, C.E. Bosworth, The Cambridge History of Iran, Vol. 4, ed. Richard Nelson Frye, (Cambridge University Press, 1999), 90-91.