Manna Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Manna Devleti, Manna Krallığı ya da Mannalar (İncil'de Minni), Hurri bağlantılı olduğu düşünülen[1] kadim bir millettir. MÖ 10. ve 7. yüzyıl civarında günümüz İran (Güney Azerbaycan) topraklarında yaşamışlardır. O zaman, Asurlular ve Urartu devletlerinin, ve de ikisi arasında kalan tampon bölgedeki Muassır ve Zikirta gibi küçük devletlerin komşularıydılar[kaynak belirtilmeli].

Orijinal yurtları, Urmiye Gölü'nün doğusunda ve güneyinde yer alıyordu. En geniş sınırları, Kura nehrine kadar ulaşmıştı. 1956 yılında başlayan kazı çalışmaları Hasanlu şehrini günyüzüne çıkarmıştır.

Devlette Yeni reformlar yapan assurlarla Ittifaklık kuran Manna Hükümdarı Iranzu (M.Ö 741-719) olmuştur M.Ö 719 yılında iranzunun reformlarina karşın daha Iranzu olmeden isyan çıkmıştır. Bu isyanları tek başına bastıramayacagini anlayan Iranzu II Sargondan yardım istemiş ve isyanı bastırmıştır.Iranzu oldukten sonra onun en buyuk oğlu Aza (M.ö.718-716)Tahta cikmistir.Kendisi assurlarla ittifakliga sadık kalmıştır bu yuzden m.ö 716 da urartuyanliları tarafından Sahend Dağı savaşında suikast sonucu oldurulmustur.[kaynak belirtilmeli]

İskitler ve Asurlular tarafından birkaç defa mağlup edildikten sonra, geriye kalan Mannalar, MÖ 590 yılında Medler'e karışarak yok oldular.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Archaeology, 17-18. ciltler. 1964. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2013. 
  2. ^ "e-Dərslik". www.e-derslik.edu.az. 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020.