İçeriğe atla

Suriye Deniz Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suriye Arap Deniz Kuvvetleri
Suriye Deniz Kuvvetleri bayrağı
Etkin1946
Ülke Suriye
BağlılıkSuriye Silahlı Kuvvetleri
TipiDeniz Kuvvetleri
Büyüklük4.000 Askerî personel
2 Fırkateyn
14 Sahil Güvenlik botu
7 Mayın gemisi [1]
KarargâhŞam
SavaşlarıYom Kippur Savaşı
1973 Arap-İsrail Savaşı
Suriye İç Savaşı
Komutanlar
Suriye CumhurbaşkanıMüşîr Beşşar Esed
Savunma BakanıGeneral Ali Abdullah Eyüb
Deniz Kuvvetleri KomutanıKoramiral Yasir el-Haffei

Suriye Deniz Kuvvetleri veya resmi adıyla Suriye Arap Deniz Kuvvetleri Suriye'yi denizden gelebilecek her türlü saldırıya karşı korumakla görevlidir. Suriye Silahlı Kuvvetleri'nin en küçük kuvvetidir. Suriye Ordusu'nun Lazkiye bölge komutanının komutası altındadır. 1950 yılında kurulmuş olup 4.000 personeli vardır.

1950 yılında Suriye Ordusu, Fransa'daki birkaç donanma gemileri ihalesi sonrasında kurulmuştur. İlk personel, eğitim için Fransız donanma akademilerine gönderilmiş olan askerlerden oluşuyordu. Yom Kippur Savaşı'nda İsrail Deniz Kuvvetleri, Lazkiye Savaşı sırasında bir kayıbı olmaksızın beş Suriye gemisini batırdı. Sonuç olarak Suriye Deniz Kuvvetleri çatışmaların geri kalanında limanda kalmıştır.

Suriye iç savaşı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriye İç Savaşı sırasında, Suriye Deniz Kuvvetlerinin savaş gemileri Lazkiye kentinde isyancılara karşı hükûmet güçleri tarafından bir askeri saldırı desteklediği iddia ediliyor.

  1. ^ "2018 Suriye Askeri Gücü". Global Fire Power. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2018. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]