Martin Bormann

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Martin Bormann, 1934

Martin Bormann, (d. 17 Haziran 1900, Wegeleben, Prusya, Almanya - ö. 2 Mayıs 1945, Berlin), NSDAP’nin parti sözcüsü, aynı zamanda Adolf Hitler’in özel sekreteri.

Babası Prusya bölgesindeki posta ofisinde yardımcılık yapıyordu. Babasının ölümünden sonra miras olarak kalan çiftliği işletmek için okulu bıraktı. I. Dünya Savaşı’nda sahra topçusu olarak görev aldı. Savaş bittikten sonra çiftliğin bulunduğu Mecklenburg şehrine geri döndü. Burada Rossbach Freikorps’larına katıldı. Kısa zamanda örgüt adına çeşitli olaylara karıştı. Bu olayların hiç birinden ceza almadan kurtulmayı başardı. Fakat 1924 yılının Mart ayında kendisinin de ilkokul öğretmeni olan Walther Kadow örgütün bütün gizli sırlarını açıklamıştı ve öldürülmesi gerekiyordu. Bormann ve adamları gereken infazı gerçekleştirdi. Olayın farkına varan polis Martin Bormann’ı tutukladı ve bir yıl hapis cezası verdi.

Hapishaneden çıktıktan sonra NSDAP’ye katıldı ve üç yıl içerisinde önce Thuringia bölgesi basın müdürü, daha sonra da idari menajer oldu. 1928 ve 1930 yılları arasında SA yüksek komuta merkezinde görev aldı. İdari alanda yükselişini devam ettirdi ve 1933 Ekiminde NSDAP’nin parti sözcüsü, aynı zamanda da Adolf Hitler’in özel sekreteri oldu. Bir ay sonra Nazi Partisi'nin milletvekili olarak meclisteki yerini aldı. Bu zaman zarfı içerisinde Rudolf Hess’in de özel sekreterliğini yapıyordu.

Yaptığı özel sekreterlik bir türlü yardımcılık gibiydi ve bu yardımcılığı sırasında gerek Hitler’in gerekse Hess’in güvenini fazlasıyla kazanmıştı. Partinin bütün mali işleriyle ilgileniyordu. Hitler’in evi olarak bilinen “Kartal Yuvası” Berghof fikrini Bormann verdi. Berchtesgaden’in böyle bir ev için çok uygun olduğunu düşünüyordu ve aynı zamanda Obersalzberg’deki büyük Nazi kompleksini de işletiyordu.

Ölümü konusunda çeşitli fikirler olsa da gerçek daha sonra ortaya çıktı. Hitler’in özel şoförü Erich Kempka’ya göre Martin Bormann Sovyet hatlarını geçmeye çalışırken tank ateşi ile öldü. Hitler Gençliği (Hitlerjugend) lideri Artur Axmann’a göre ise Bormann intihar etmişti. Artur Axmann haklı çıktı. 1972 yılında Lehrter İstasyonu'nun yapımı sırasında gömülmemiş yani öldürülmüş iki adet ceset bulundu. Yapılan araştırmalarda iki cesedinde siyanür içerek öldüğü saptandı. Yapılan DNA testlerinden sonra cesetlerden birinin Hitler’in doktoru Ludwig Stumfegger’e diğerinin de Martin Bormann’a ait olduğu tespit edildi.

Şüpheler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bormann'ın yaşamı ile ilgili türlü türlü teoriler olsa da çoğu çevrede Orta Amerika'ya gittiği ve gayet refah bir yaşam sürdürüğü iddia edilmektedir. Oğlunun da öğretim hayatından sonra Orta Amerika'ya gittiği ve çeşitli yerlerde bulunduğu saptanmıştır ama buna karşı kayda değer bir ispat yapılamamıştır.

Savaştan sonra kurulan Nürnberg Mahkemesi'nde suçlu bulunan Bormann, Berlin bombalamasından önce izini kaybettirmiş, ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır

Siyasi görevi
Önce gelen:
Adolf Hitler
NSDAP Başkanı
1945
Sonra gelen:
Yok