İçeriğe atla

Wilhelm Ohnesorge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wilhelm Ohnesorge (Sivil kıyafetli şapkasını tutan kişi), 1937

Karl Wilhelm Ohnesorge (d. 8 Haziran 1872 – ö. 1 Şubat 1962), Hitler'in kabinesinde bir Alman politikacı idi. 1937-1945 yılları arası Paul Freiherr von Eltz-Rübenach'ın yerine geçerek posta bakanı olarak görev yaptı. Wilhelm Ohnesorge, bir Alman atom bombası yapılmasını ve geliştirilmesini önermiştir.

Ohnesorge, 1890 yılında Alman İmparatorluk Posta servisi için çalışmaya başladı. I. Dünya Savaşı sırasında İmparatorluk Genel Müdürlük posta servisi başkanı olmadan önce, Kiel ve Berlin'de Fizik incelemeye başladı. Ohnesorge 1920 yılında bazen Adolf Hitler ile bir araya geldi ve iyi arkadaş oldu. Bundan kısa süre sonra, Nazi Partisi'ne (Parti Üyeliği Nr. 42) katıldı ve Bavyera dışında, Dortmund'ta partinin ilk şubesinin kurucusu oldu. 1929'da Almanya merkez posta servisi Merkez Ofisi başkanı oldu. 1937'de Paul Freiherr von Eltz-Rübenach'ın yerine Reichspost Bakanı görevini üstlendi. Ohnesorge da, telefon sinyalleri ve radyo aracılığıyla partinin tanıtılmasında dikkat çekti.

II. Dünya Savaşının bitmesinden sonra, Nazi akımının kökünün kazınması sırasında Partisi'nin önde gelen bir üyesi olarak, yargılanma ile karşı karşıya getirildi. Ancak, bilinmeyen nedenlerle, yargılanma süreci iptal edildi ve Ohnesorge, ceza almadı.

Ohnesorge, Münih'te 1 Şubat 1962 tarihinde 89 yaşında öldü.

  • Wilhelm Ohnesorge İngilizce Wikipedia maddesi