Theodor Morell

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Theodor Gilbert Morell (d. 22 Temmuz 1886 - ö. 26 Mayıs 1948), Alman doktor. Adolf Hitler'in özel doktoru.

Grenoble ve Paris'te tıp okudu ve ardından 1910 yılında Münih'te kadın hastalıkları ve doğum konusunda eğitim aldı. 1913'te, bir doktora derecesi aldı ve tam bir tıp doktoru olarak ruhsat almıştır. Yolcu gemilerinde asistan doktor olarak görev yaptı. Daha sonra bir sağlık memuru olarak, I. Dünya Savaşı sırasında cephede görev yaptı.

Savaştan sonra 1920'e Hannelore "Hanni" Moller adlı varlıklı bir aktris ile evlendi. İran Şahı ve Romanya Kralı'nın özel doktoru olması için yapılan davetleri geri çevirdi. Morell, prestijli üniversitelerde tıp eğitimi vermiştir. 1933 yılında Nazi Partisine katıldı.

Morell'in tıbbi eğitimi vardı ve Almanya'da Hitler ile tanışmadan önce pratisyen hekim olarak diploma aldı. Hitler'in sağlığıyla ilgilenmeden önce II. Dünya Savaşı'nı izleyen yıllarda müttefikler tarafından sorguya çekilmesiyle beraber yaptığı çalışmaları araştırıldı ve bir şarlatan doktor olarak kabul edildi. Tarihçiler, Morell'in tıbbi uygulamalarının Hitler'in hastalığının kötüye gitmesinde katkıda bulunduğu spekülasyonunu yaptılar.

Almanya'nın yenilgisinden sonra şehirden dışarı çıkmak için Alman uçaklarından birine binerek Berlin'den kurtuldu ama yakınlarda Amerikalılar tarafından yakalandı. Kendisini sorgulayanlardan birinin anlattığına göre Morell'in aşırı şişmanlığı ve hijyeninin eksikliği tiksindirici boyuttaydı. Amerikan esir kampından önce Buchenwald siyasi suçlu hapishanesinde tutuldu ve Hitler'e yakınlığından dolayı sorgulanmasına rağmen, asla herhangi bir şeyle suçlanmadı. Sağlığı hızla geriledi. Büyük şekilde obezite ve konuşma bozukluğu çekti ve 26 Mayıs 1948'de geçirdiği felç sonrasında Tegernsee'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]