Hans Lammers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dr.Jur. Hans H. Lammers
Bundesarchiv Bild 183-C16768A, Hans Heinrich Lammers.jpg
Doğum Lublinitz
Ölüm Düsseldorf, Almanya
Bağlılığı Flag of the German Empire.svg Alman İmp.
Flag of Germany.svg Weimar Cum.
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Nazi Almanyası
Hizmet yılları 1914 - 1945
Rütbesi Obergruppenführer (SS Orgenerali)
Komuta ettiği Reichsminister und Chef der Reichskanzlei
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç

Hans Lammers (Tam adı: Dr. Jur. (Hukuk doktorası) Hans Heinrich Lammers, d. 2 Mayıs 1879, Lublinitz - ö. 4 Ocak 1962, Düsseldorf, Almanya), Alman hukukçu, Nazi partisi mensubu, Nazi Almanyası'nın devlet bakanı, Reichskanzlei (Başbakanlık) şefi ve SS Orgeneraliydi.

Yukarı Silezya'da bir veterinerin oğlu olarak Lublinitz (bugünkü Lubliniec, Śląskie) doğumlu olan Lammers, Breslau ve Heidelberg'de hukuk fakültesini tamamladı ve 1912 yılında Beuthen'de bir yargıç oldu.

Lammers bir avukat olarak kariyerine devam etti ve daha sonra Birinci Dünya Savaşı sırasında Birinci ve İkinci Sınıf Demir Haç madalyası aldı. Alman Ulusal Halk Partisi'ne (DNVP) katıldı, 1922'de İçişleri Müsteşarı olarak görev yaptı.

1932 yılında, Lammers Nazi Partisine katıldı ve 1933 yılında bir polis departmanı başkanı olarak atandı. Hızlı terfilerle kısa süre sonra bir Devlet Bakanı ve Reich Rektörlük başkanı olarak görev aldı. Reich Bakanı olarak Adolf Hitler'in kabine üyesine dahil oldu ve 30 Kasım 1939'da Reich Savunma Bakanları Konseyi üyesi oldu. Ocak 1943 yılından itibaren Lammers Hitler'in olmadığı toplantılarda kabine Başkanı olarak görev yaptı.

Nisan 1945'te Lammers Hitler'in istifa etmesini istediği Hermann Göring ve çevredekilerin ayaklanmalarına bağlantılı olarak Üçüncü Reich'ın son günlerinde Hitler'in güçleri tarafından tutuklandı.

Savaştan sonra Nisan 1946'da Lammers Nürnberg mahkemesinde tanık oldu. Nisan 1949 yılında Bakanlıklar Davası'nın sonraki Nürnberg Duruşmaları altına alınmıştır ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ama daha sonra cezası 10 yıla indirildi. 1952 yılında affedilerek serbest bırakıldı. Lammers Düsseldorf'da 4 Ocak 1962 tarihinde öldü ve eşi ve kızının gömülü olduğu Berchtesgaden'e defnedildi.

Hans Lammers ve Adolf Hitler, Mayıs 1939


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]