Hans Lammers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hans Heinrich Lammers
Bundesarchiv Bild 146-2008-0276, Hans Heinrich Lammers.jpg
Doğum 2 Mayıs 1879(1879-05-02)
Lublinitz
Ölüm 4 Ocak 1962 (82 yaşında)
Düsseldorf, Almanya
Bağlılığı
Hizmet yılları 1914-1945
Rütbesi SS-Obergruppenführer
Komutası Reichsminister und Chef der Reichskanzlei
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Ödülleri Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Планка Золотой партийный знак НСДАП.svg Honor Cross WW 1914 rb.png Anschluss Medal Bar.PNG Sudetenland Medal Bar.PNG

Hans Heinrich Lammers (2 Mayıs 1879, Lublinitz - 4 Ocak 1962, Düsseldorf, Almanya), Alman hukukçu, Nazi Partisi mensubu, Nazi Almanyası'nın devlet bakanı, Reichskanzlei (Başbakanlık) şefi ve SS-Obergruppenführer.

Yukarı Silezya'da bir veterinerin oğlu olarak Lublinitz (bugünkü Lubliniec, Śląskie) doğumlu olan Lammers, Breslau ve Heidelberg'de hukuk fakültesini tamamladı ve 1912 yılında Beuthen'de bir yargıç oldu.

Bir avukat olarak kariyerine devam etti ve daha sonra I. Dünya Savaşı sırasında Birinci ve İkinci Sınıf Demir Haç madalyası aldı. Alman Ulusal Halk Partisi'ne (DNVP) katıldı, 1922'de İçişleri Müsteşarı olarak görev yaptı.

1932 yılında Nazi Partisi'ne katıldı ve 1933 yılında bir polis departmanı başkanı olarak atandı. Hızlı terfilerle kısa süre sonra bir Devlet Bakanı ve Reichskanzlei Başkanı olarak görev aldı. Reich Bakanı olarak Adolf Hitler'in kabine üyesine dahil oldu ve 30 Kasım 1939'da Reich Savunma Bakanları Konseyi üyesi oldu. Ocak 1943 yılından itibaren Hitler'in olmadığı toplantılarda kabine Başkanı olarak görev yaptı.

Zamanla, savaş nedeniyle konumunun artan ilgisizliği ve Martin Bormann'ın Hitler üzerindeki artan etkisinin bir sonucu olarak, Lammers gücünü ve nüfuzunu kaybetti.[1]

Nisan 1945'te Hitler'in istifa etmesini istediği Hermann Göring ve çevredekilerin ayaklanmalarına bağlantılı olarak Üçüncü Reich'ın son günlerinde Hitler'in güçleri tarafından tutuklandı. 23 Nisan'da Sovyetler Berlin'i kuşatırken Göring, Luftwaffe General Karl Koller ve Lammers'a danıştı. Hepsi Göring'in Hitler'in atanmış halefi olduğu ve Hitler'in iş göremez hale gelmesi durumunda onun yardımcısı olarak hareket edeceği konusunda hemfikirdi. Göring, Berlin'de kesin bir ölümle karşı karşıya kalan Hitler'in kendisini yönetmekten aciz olduğu sonucuna vardı. Göring konuyla ilgili olarak Berchtesgaden'den Hitler'e Almanya'nın liderliğini kendisinin üstlenmesi gerektiğini savunan bir telgraf gönderdi. Göring, Hitler'in aciz olduğunu düşündüğü o gece (23 Nisan) saat 22:00'ye bir zaman sınırı koydu. Telgraf, Hitler'i Göring'in bir hain olduğuna ve telgrafın istifa veya devrilme talebi olduğuna ikna eden Bormann tarafından ele geçirildi. Hitler öfkeyle karşılık verdi ve SS birliklerine Göring'i tutuklamalarını emretti. Kısa bir süre sonra, Hitler Göring'i tüm görevlerinden çıkardı ve Göring, personeli ve Lammers'ın Obersalzberg'de ev hapsine alınmasını emretti.

Lammers Amerikan kuvvetleri tarafından esir alındı, ancak bu arada karısı Elfriede, Mayıs 1945'in başlarında Obersalzberg (Hitler'in dağ inziva yeri) yakınlarında intihar etti. İki gün sonra kızı Ilse intihar etti.

Savaştan sonra Nisan 1946'da Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi'nde tanık oldu. Nisan 1949 yılında Bakanlıklar Davası'nın sonraki Nürnberg Duruşmaları altına alınmıştır ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ama daha sonra cezası 10 yıla indirildi. 1952 yılında affedilerek serbest bırakıldı. Düsseldorf'ta 4 Ocak 1962 tarihinde öldü ve eşi ve kızının gömülü olduğu Berchtesgaden'e defnedildi.

Hans Lammers ve Adolf Hitler, Mayıs 1939

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fischer 1995, s. 312.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]