Hanna Reitsch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hanna Reitsch memleketi Hirschberg'e bir ziyarette iyi dilekçileri tarafından karşılanırken, Silezya, Nisan 1941. Aşağı Silezya'nın Gauleiteri olan Karl Hanke, soldadır.
Adolf Hitler 2.Sınıf Demir Haç ile Hanna Reitsch'a ödüllendirirken, Mart 1941

Hanna Reitsch (29 Mart 1912 - 24 Ağustos 1979), helikopter ve roket uçağı kullanabilen ilk kadın Alman test pilotu.

Reitsch, Silezya, Hirschberg'de doğmuştu. Babası onun doktor olmasını isteyen bir oftalmologdu ama Reitsch havacılıkla ilgilendi ve Kuzey Afrika'da bir gezici doktor olabileceğini düşündü. Reitsch 1932'de Planörler ile uçmaya başladı. Aynı sene Kadınlar Uzun Süreli Uçuş ta Dünya rekoru kırdı. Baden-Württemberg'de Hornberg'de tam bir planör pilotu ve öğretmen olması için Wolf Hirth'in daveti ile 1933'te tıp okulunu bıraktı. 1934'te Kadınlar Yüksek Uçuşta Dünya rekoru kırdı.

1937 yılında Reitsch, Ernst Udet tarafından Rechlin-Lärz Havaalanı'ndaki Luftwaffe test merkezine gönderildi. Junkers Ju 87 Stuka ve Dornier Do 17'nin proje üzerine test pilotu oldu. Reitsch ilk kadın helikopter pilotu ve Focke-Achgelis Fa 61 helikopter kullanabilen birkaç pilottan biri oldu. Onun uçuş becerileri, ve fotojenik nitelikleri Nazi Partisinin propaganda yıldızı haline getirdi ve parti içinde çok sevildi. 1938 yılında Berlin Motor Show'da Deutschlandhalle'de FW 61 helikopterini kullanarak gece uçuşu yaptı. Hanna Reitsch bu helikopteri Berlin Spor Sarayı'nın içinde uçurarak halka tanıttı. FW61, saatte 122 km hız, 3.395 metreye tırmanma ve 230 kilometrelik uçuş gibi uluslararası rekorlar da kırdı.

1939'dan itibaren Hava Kuvvetleri'nde deneme pilotu oldu.

1943-1944 Kış döneminde SS-Obersturmbannführer (Yarbay) Otto Skorzeny komutası altında intihar uçakları geliştirmeye atandı ve o SS-Selbstopferkommando Leonidas (Leonidas Filosu) ilk gönüllü kurucu üyesi oldu ama bu birim bir yıl sonra terhis oldu.

Savaşın son günleri esnasında, Luftwaffe'nin başı olan Hermann Göring'in tüm yetkilerinin Hitler tarafından geri alınması ışığında, Luftwaffe'nin yein komutanı olarak general Robert Ritter von Greim olmasını kararlaştırdı. Uzun uçuş tecrübesiyle Alçak irtifadan Berlin'in üzerinde uçan Reitsch, Brandenburg Kapısının yakınında Tiergarten'de bir uçak pistinde uçağını indirdi (Von Greim, Kızıl Ordu askerleri piste inişi esnasında uçağa ateş ettikleri zaman bacağından yaralanmıştır). Führerbunker'de şiddetli Rus bombardımanı esnasında Hitler Reitsch'e von Greim'e intihar etmeleri küçük bir zehir şişesi verdi. Reitsch, gönüllü bir şekilde führeriyle yan yana ölmeyi hazır olduğunu söyledi. Hitler'in emriyle 28 Nisan'ın akşamı von Greim'le Berlin'den kurtuldu. Kısaca ağır Sovyet anti-hava aracı ateşi boyunca şehir düşmeden önce Berlin'den dışarı çıkan son Alman uçağı olmuştur. Hitler Reitsch'e Flensburg'a uçup Karl Dönitz ile buluşmalarını söylemişti. Dönitz'in yanına gitti ve ardından Kitzbühel'e gitti.

24 Mayıs 1945'te sevgilisi Hava Kuvvetleri Komutanı feldmareşal Von Greim intihar etti. Babası ise Savaşın son günlerinde kendi memleketine gelen Polonyalılar tarafından sınır dışı edilmeden önce annesini, kız kardeşini ve kız kardeşinin çocuklarını öldürmüştür.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanna Reitsch savaştan sonra 18 ay boyunca Amerikalılar tarafından sorgulandı ve sonra serbest bırakıldı. 1952 yılında İspanya'da yapılan bir planör şampiyonasında yarışan tek kadındı ve 3. olarak bronz madalya kazandı. 1954'te bu kez Alman uçakları Araştırma Enstitüsü (Deutsche Versuchsanstalt für Luftfahrt [DVL]) adına bir test pilotu olarak çalıştı.

Almanya İyi Niyet Elçisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1959 yılında Hindistan'a Hint Başbakanı Jawaharlal Nehru daveti üzerine gitti. Orada planör uçuş ağı kurdu. 1961 yılında Beyaz Saray'a ABD Başkanı John F. Kennedy tarafından davet edildi ve onurlandırıldı.

Afrika Seyahati[değiştir | kaynağı değiştir]

1962-1966 yılları arasında Gana Cumhurbaşkanı Kwame Nkrumah daveti üzerine bu Afrika ülkesine giderek planör uçuş okulu kurdu. Yetmişli yıllarda farklı kategorilerde birçok uçuş rekoru yaptı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanna Reitsch ölümüne kadar uçtu. 1979 yılında Frankfurt'ta kalp problemleri nedeniyle 67 yaşında öldü ve Salzburg'da aile mezarlığına gömüldü.