Walther Hewel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Walther Hewel, Ekim 1940

Walther Hewel (d. 2 Ocak 1904, Köln - ö. 2 Mayıs 1945, Berlin), Alman diplomat ve II. Dünya Savaşı esnasında Nazi Partisi'nin ilk ve aktif bir üyesi ve Alman diktatör Adolf Hitler'in birkaç özel arkadaşlarından biriydi.

O zamanlar hala bir genç olmasına rağmen, Nazi Partisi'nin ilk üyelerinin biriydi ve partiye gerçekte katılması 200. ve 300. kişinin arasında olmuş olduğu hesaplanmaktadır. Münih Teknik Üniversitesi'nden 1923'te mezun oldu ve başarısızlıkla sonuçlanan Birahane darbesine katıldı. Vatana ihanet suçundan Hitler'in müteakip mahkûmiyetinden sonra onunla Landsberg Hapishanesinde kaldı ve birkaç ay boyunca Hitler'e yardımcı olarak görev yaptı. Darbeden sonra Kahve satıcısı olarak birkaç yıl çalıştı.

1930'lar boyunca İspanya'da Almanya'nın diplomatik hizmetine atandı ve ülkesine geri döndü. 1938 yılında Adolf Hitler tarafından Almanya'ya geri çağrıldı. Bu zaman esnasında Hitler'le arkadaşlığına devam etti. Bir diplomat olarak içeride Dışişleri Bakanlığı'nda görev yaptı ve 15 Mart 1939 tarihinde Hitler'in Çek başbakanı Emil Hácha ile yaptığı konferansa katıldı.

Savaşın son günlerinde general Wilhelm Mohnke'ye bağlı bir grupla Führerbunker'den kaçtı. Traudl Junge'nin anılarında kendisinin zihninin çok karışık olduğu söylenir. Hitler intihar etmeden önce arkadaşı Hewel'e eğer Ruslar'ın kızıl ordusu tarafından yakalanır, esir düşer ya da işkence görürse bu durumdan kurtulmak için kendisine intihar etmesi için siyanür kapsülü ve bir tabanca vererek intihar etmesi için kendisine yemin ettirdiği söylenir.

Dr. Ernst-Günther Schenck'in gayretlerine rağmen Siyanür kapsülünü ısırdı ve kendisini başından tabancayla vurarak intihar etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]