Heinz Linge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heinz Linge
Bundesarchiv Bild 146-1982-044-11, Heinz Linge.jpg
Heinz Linge, 1935
Doğum 23 Mart 1913(1913-03-23)
Bremen, Alman İmparatorluğu
Ölüm 9 Mart 1980 (66 yaşında)
Hamburg, Batı Almanya
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Branşı Schutzstaffel
Hizmet yılları 1933–1945
Rütbesi SS-Obersturmbannführer
Birimi 1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler"; Führerbegleitkommando
Çatışma/savaşları II. Dünya Savaşı

Heinz Linge (d. 23 Mart 1913 - ö. 9 Mart 1980), Nazi Almanyasında Adolf Hitler'in yaveri olarak görev yapmış SS Subayıdır. Hitler'in ve Eva Braun'un intiharından sonra cesetlerinin sığınağının dışarısına çıkarılıp yakılmasını Otto Günsche ile organize etmiştir.

Bremen'de doğan Linge, 1932'de Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne katılana kadar duvar ustası olarak çalışmıştır. 1933'te Sepp Dietrich tarafından Adolf Hitler'e koruma olarak seçilmiştir. 24 Ocak 1935 tarihinde ise Hitler'e uşak olarak seçildi. O anda üç uşaktan biriydi. 1939 Eylül'ünde, Linge, Hitler'in baş uşağı olarak Karl Wilhelm Krause'ın yerine getirildi.

Hitler'e Obersalzberg'deki konutunda, Rastenburg'daki Wolfsschanze karargahında ve Hitler'in ölümüne kadar da Berlin'deki sığınağı olan Führerbunker'de hizmet etmiştir. Linge, 1945 yılında Berlin'de Hitler'in Führerbunker'e taşınan birçok asker, memur, sekreter ve subaylardan biriydi. Orada Hitler'in baş uşağı ve protokol subayı olarak görevine devam etti ve Berlin Savaşı sırasında Hitler'in hayatının son günlerine şahit olanlardan biriydi. Ayrıca Hitler'in kişisel kararname subayıydı. Linge Hitler'e iletileri teslim eden ve Hitler ile görüşmek üzere insanlara refakat ederdi. Linge 1 Mayıs 1945 sabahının erken saatlerinde Führerbunler'i en son terk eden kişilerden biriydi. SS-Obersturmbannführer Erich Kempka ile birlikte hareket etti. Linge, See-Strasse metro istasyonunda Kızıl Ordu tarafından ele geçirildi. Kimliği bilinmediği için, Polonya'daki bir savaş tutsakları kampına götürüldü ve orada gerçek kimliği ortaya çıktı. Linge'nin kimliğinin ortaya çıkmasının ardından, meşhur Lubjanka Cezaevi'ne atıldı. İki Rus subayı Moskova'ya trenle götürülmek üzere Linge'ye refakat etti. Hitler'in ölüm koşulları hakkında Sovyet NKVD (KGB'nin selefi) tarafından Kasım 1945'ten itibaren sorguya çekildi. Hapis sırasında Linge ve Otto Günsche, Myth Operasyonu (Joseph Stalin için hazırlanan Hitler'in biyografisi) için birincil kaynaktılar. Dosyası Sovyet NKVD memurları tarafından düzenlendi. Rapor 30 Aralık 1949'da Stalin tarafından kabul edildi. Bu Gizli Dosya raporu Hitler'in Kitabı ismiyle 2005 yılında kitap olarak yayınlanmıştır.

1955 yılına kadar hapis tutularak Sovyet esaretinde on yıl geçirmiştir. 1980 yılında Bremen'de bir hastanede doğal sebeplerden ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]