Ernst-Günther Schenck

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ernst-Günther Schenck
Doğum 3 Ekim 1904(1904-10-03)
Marburg, Alman İmparatorluğu
Ölüm 21 Aralık 1998 (94 yaşında)
Aachen, Almanya
Bağlılığı  Nazi Almanyası
Branşı Schutzstaffel
Hizmet yılları 1933-1945
Rütbesi SS-Obersturmbannführer
Çatışma/savaşları II. Dünya Savaşı
Ödülleri Demir Haç (2. Sınıf)

Ernst-Günther Schenck (d. 3 Ekim 1904, Marburg - ö. 21 Aralık 1998, Aachen), Alman doktor ve SS-Obersturmbannführer.

1933 yılında SA'ya katıldı ve Dachau Toplama Kampı'nda çalıştı. Kampta geniş bir şifalı bitki bahçesi yaptırıp SS askerlerinin vitamin eksikliği ile ilgili sorunları gidermeye çalıştı.

II. Dünya Savaşı'nın sonuna doğru Nisan 1945'te Almanya başbakanlığında saptanan bir acil durum üzerine Führerbunker'in yakınındaki yaralı istasyonunda çalışmaya gönüllü oldu. Bir cerrah olarak eğitilmemesine rağmen ve tecrübe eksikliğine rağmen yaklaşık olarak 100 büyük ameliyata yardım etti. Bu ameliyatlar esnasında Adolf Hitler'in özel doktorlarından biri olarak hizmet eden Dr. Werner Haase'nin yardımcılığını yaptı. Haase'nin çok daha fazla cerrahi tecrübesi olmasına rağmen Tüberküloz hastalığından dolayı zayıftı ve çoğunlukla yatmak zorundaydı.

Berlin'de savaşın sonlarına doğru kısa süreliğine iki kez Hitler'i gördü: Bir defa acil durumda tıbbi hizmetlerde bulunduğundan dolayı Hitler'in ona teşekkür etmek istediği zaman ve bir de Eva Braun'la Hitler'in evliliğinden sonra karşılama esnasında olduğu zamandır. Savaştan sonra tek meselesinin beslenmeyi geliştirmek olduğunu belirtmesine rağmen Batı Almanya tarafından kariyerine devam etmesine izin verilmedi.

21 Aralık 1998 tarihinde Aachen'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]