Uzun Bıçaklar Gecesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1934'te Almanya, Nazi yönetimi altında tek parti devleti olduktan sonra, SA gittikçe artarak Yahudilere, komünistlere, sosyalistlere karşı şiddet uygulamış ve diğer muhalifleri de rencide ederek, özellikle ordunun üst komuta kademesinin tepkisini çekmişti.[1] Tabelada: "Almanlar Dikkat! 5 P.S.'nin Yahudi sahipleri Alman ekonomisinin parazitleri ve mezar kazıcılarıdır! Onlar Alman işçilerine açlık maaşı ödüyor! Dükkanın esas sahibi Yahudi Nathan Schmidt'dir."

Uzun Bıçaklar Gecesi (Almanca: Bu ses hakkındaNacht der langen Messer ), ya da Sinekkuşu Operasyonu, Almanya'daki adıyla Röhm-Putsch, Nazi Almanyası'nda 1934'ün 30 Haziran'ını 1 Temmuz'a bağlayan gece politik cinayetlerle yapılan tasfiye. Nazi Partisi'nin sol kanat Strasserist hizbinden Gregor Strasser, önemli muhafazakâr Nazi karşıtları (eski Şansölye Kurt von Schleicher ve 1923'te Birahane Darbesi'ni bastıran Gustav Ritter von Kahr) ve birçok Sturmabteilung (SA) lideri öldürülmüştür.

SA'nın bağımsızlaşması ve SA üyelerinin sokakta şiddet eylemleri gerçekleştirmeye olan meyilleri Adolf Hitler'in yeni kazandığı politik gücü doğrudan tehdit ediyordu. Bu durum Hitler'i SA'ya ve liderleri Ernst Röhm'e karşı harekete geçirdi. Hitler ayrıca, disiplinsizliklerinden dolayı SA'yı hor gören ve ordunun kendilerine bağlanmasını istediği için SA'dan korkan Reichswehr generallerinin sadakatini kazanmak istiyordu. Ek olarak Hitler, Röhm'ün gelir dağılımıyla ilgili olan "ikinci devrim"e verdiği açıkça destekten rahatsızdı. Röhm'ün görüşüne göre Cumhurbaşkanı Hindenburg Hitler'i şansölye olarak atadığında devrimin nasyonalist aşaması tamamlanmıştı ama sosyalist aşaması hâlen gerçekleşmemişti. Temizliğin ardından Hitler, yeni rejime muhaliflerin, özellikle şansölye yardımcısı von Papen'e sadık olanların yanı sıra eski düşmanlarıyla da hesaplaşmıştır.[a]

Adı bilinen en az 85 kişinin öldürüldüğü temizlikte, ölü sayısı yüzü aşmış,[b][c] binden fazla karşıt görüşlü de tutuklanmıştır.[2] Cinayetlerin büyük çoğunluğu AlmancaSchutzstaffel (SS) ve rejimin gizli polisi Gestapo (Geheime Staatspolizei) tarafından işlenmiştir. Temizlik, Reichswehr'in Hitler'e karşı olan görüşünü düzeltmiş ve güçlendirmiştir. Bu temizlik ayrıca, Alman mahkemelerinin Nazilere olan bağlılığını göstermek adına yargısız infaz yasağını kaldırmasına yol açmış, bu da Nazi yönetimine yasal dayanak sağlamıştır. Uzun Bıçaklar Gecesi Alman hükûmeti için bir dönüm noktasıydı. Hitler 13 Temmuz 1934'te Reichstag'ta yaptığı konuşmada kendine "Alman halkının yüce yargıcı" olarak seslenmiştir.

İnfazdan önce bazen operasyon planlayıcıları, operasyonu Sinekkuşu (Almanca: AlmancaKolibri) olarak adlandırmış, bu kod adını da infaz timleri o operasyon günü kullanılmıştır.[3] Bu kod adı rastgele seçilmiştir. "Uzun Bıçaklar Gecesi" deyimi Almanca'da katliamdan önce de kullanılıyor ve intikam gecesi anlamına geliyordu. Almanlar cinayetleri hala Nazi döneminde verilen ismiyle, Röhm Darbesi (AlmancaRöhm-Putsch) olarak tanımlar. Cinayetin haksız olup olmadığı tartışmasının engellenmesi için darbe tanımı kullanılmıştır. Alman yazarlar sözde Röhm-Putsch'un önemini vurgulamak için genelde tırnak işareti kullanırlar.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Papen, ona oldukça yakın kişiler öldürüldüyse de konumunu korumuştur.
  2. ^ "At least eighty-five people are known to have been summarily killed without any formal legal proceedings being taken against them. Göring alone had over a thousand people arrested." Evans 2005, s. 39.
  3. ^ "The names of eighty-five victims [exist], only fifty of them SA men. Some estimates, however, put the total number killed at between 150 and 200." Kershaw 1999, s. 517.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kershaw 1999, s. 508.
  2. ^ Evans 2005, s. 39.
  3. ^ Kershaw 1999, s. 515.
  4. ^ Röhm-Putsch.

Okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]