Reichsparteitag

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Reichsparteitag 1934, Luitpoldarena

Reichsparteitag (Resmî: Bu ses hakkındaReichsparteitag ; "Reich parti kongresi" anlamına gelmektedir) veya Nürnberg Mitingleri, Weimar Cumhuriyeti'nde ve Nazi Almanyası'nda 1923'ten 1938 yılına kadar Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin (NSDAP) düzenlediği yıllık mitingi idi.

NSDAP tarafından ilk toplanmalar Münih'te 1923'te ve Weimar'da 1926'da gerçekleştirildi. 1927'den sonra sadece Nürnberg'de yapıldı. Nürnberg pragmatik nedenlerle seçildi. Bu kent iyi bir mekân olarak uygundu.

Nürnberg polisi bu mitinglere sempati duyuyordu. Parti, ordu ve devletin her kesimden ulaşan katılımcılar ve de yarım milyonun üzerinde katılımcının her yıl büyüyen sayısı ile doruğa ulaşırdı. Bu toplantılarda yapılan güç gösterisi sadece miting alanıyla sınırlı değildi; coşkulu kalabalıklar tarafından kent merkezine yürüyüş de yapılırdı.

Parti kongreleri Alman insanı ve Nazi Partisi arasındaki dayanışmayı simgelemek için yapılırdı. Nürnberg toplanmalarının ilk hedefi, Adolf Hitler'in aşırı yüceltilmesini kuvvetlendirmekti. Hitler'in Almanya'nın kurtarıcısı olacağı tasvir edilirdi. Toplanan kitleler Führer'in konuşmalarını dinler, ona sadakat yemini ederlerdi.