İçeriğe atla

Otto Georg Thierack

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otto Georg Thierack (yaklaşık 1940/42 seneleri arası)
Thierack sağ tarafta Nazi amblemi ile

Otto Georg Thierack (d. 19 Nisan 1889, Wurzen, Saksonya - ö. 22 Kasım 1946, Kuzey Ren-Vestfalya), Alman Nazi politikacısı ve hukukçusuydu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Thierack 1914'ten 1918'e kadar I. Dünya Savaşına gönüllü olarak katıldı ve teğmen kademeliğine kadar yükseldi. Savaş sırasında yüzünden büyük kalıcı bir darbe yedi ve Alman devleti tarafından savaşta gösterdiği gayret'den dolayı demir haç'la ödüllendirildi. Savaş'dan sonra Thierack yarıda bıraktığı hukuk eğitimine devam etti ve 1920'de de hukuk öğrenimini bitirdi. Aynı senede Saksonya'da deneme hakimciliği yaptı.

1 Ağustos 1932'de NSDAP'ye üye oldu ve Nazilerin Almanya'nın başına gelmesiyle 1933'te savcılıktan Volksgerichtshof'un başkanı oldu. Volksgerichtshof'da Nazi Almanyası'na ihanet eden insanlar yargılanıyordu.

12 Mayıs 1933'te Saksonya adalet bakanlığına yükseldi ve 1935'te Reichsgericht eş başkanı ve 1936'da da 1934'te kurulan Volksgerichtshof'un başına geçti. Buradaki mesleki hayatını 1942'ye kadar sürdürdü. Georg Thierack ayrıca 23 ve 24 Nisan'da gerçekleşen "Aktion T4" toplantısına katıldı. Aktion T4'te engelli insanlar SS-Doktorları tarafından öldürülüyor, bu insanların yaşamaya layık olmadıkları düşünülüyordu.

20 Ağustos 1942'de Otto Georg Thierack Nazi Almanyası'nın Adalet Bakanlığı'na geçti. 27 Ağustos'ta Alman Hukuk akademisinin başkanı oldu ve bu mevki'de birçok insanın özellikle Vernichtung durch Arbeit aksiyonuyla (iş'le yok etmek) ölümünden sorumluydu. Heinrich Himmler ile yaptığı bir konuşma sonrasında yazdığı bir makalede Yahudi, Çingene, Rus ve Ukraynalıların üç sene üzerinde bir suç işledikleri zaman bu aksiyonla öldürülmelerini talep etti.

Thierack ayrıca bazı grupların ve insanların hukuki yönden takip edilmesini Adalet Bakanlığınca sertleştirdi. Nazilerin kendilerinden küçük gördükleri bir grubun ve halkın öldürülmesiyle bu hakkı SS birliklerine devretti. Bunu özellikle Polonyalılar, Ruslar, Yahudiler ve Çingenelerin öldürülmeleri için yaptı. Bir zaman sonra adalet bakanlığınca bunun kontrolünü de bıraktı ve bu hakkı SS birliklerine komple devretti. 1943 senesinde Otto Georg Thierack Plötzensee hapishanesinde birçok insanın öldürülmesi için emir verdi, bu durumda bazı savaş esirleri de öldürüldü.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Batılı Müttefik Devletler tarafından tutuklanmasından sonra Thierack kendini zehirleyerek intihar etti. Thierack intihar etmeseydi Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanacaktı.

Önce gelen:
Fritz Rehn
Halk Mahkemesi Başkanı
1936 – Ağustos 1942
Sonra gelen:
Roland Freisler

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]