Hans Baur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hans Baur, (resmî nüfus kayıtı: Johann Peter Baur, (d. 19 Haziran 1897 Mühldorf am Inn yakınlarında Ampfing'de - ö. 17 Şubat 1993 Herrsching´de), Nazi Almanyasında SS (Schutzstaffel) grup komutanı (Gruppenführer), Adolf Hitler´in hususî hava ulaştırma bölüğünün baş pilotu (Chefpilot) ve özel Hükümet Mensublarına hizmet sağlayan hava ulaştırma bölüğünün komutanı(Führer der Flugstaffel Reichsregierung).

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ludwigs-Realschule isimli, alman eğitim sistemi ortaokulunu bitirip ticaret mesleki eğitimini Münih´de tamamlamıştır. 1915´de Muharebe Meydan Topçuluğuna er olarak alınıp Augsburg yakınlarında Gersthofen-Gablingen askeri havaalanında uçak uçmayı öğrenmiştir.

Eğitim sonu, halen devam süren I. Dünya Savaşı´nda batı cephesine, Muharebe Topçu tayyaresi´ne (eski: Uçakların askeri amaçla yeni kullanıldığı zamanda, top mermileri, pilotlar tarafından elle uçaktan düşman üzerine atılırdı, zira kısa menzilli topçu mermiler böyle sadece uçakların menziline kısıtlıydı.) pilot olarak sevkedilmiştir.

Savaşdan sonra, 1919´da Fürth´te konuşlandırılıp, München-Nürnberg-Würzburg-Weimar arası askeri kurye olarak görev yapmıştır.

Sonra, 1921 ile 1923 arası Bavyera Luftlloyd (Bayerischer Luftlloyd) ve Junkers isimli şirketlerde pilot olarak çalışmıştır.

14 Mayıs 1923´te, Münih - Viyana arası yeni açılan sefer hattında Junkers F 13 tipi uçak ile ilk uçuşu yapmıştır.

7 Kasım 1923´de Junkers F 13 Dz-41 tipi uçakla, motor arızası nedeni ile Langenzersdorf yakınlarında zorunlu iniş yapmıştır. 1925´de Junkers Luftverkehrs AG için, Focke-Wulf A 16 tipi uçakla, Almanya genelinde yapılan bir uçuşa katılmıştır.

1926 ile 1933 arası Alman Lufthansa´da (Deutsche Lufthansa) pilot olarak Mayıs 1928´de Münih - Milano - Roma arası yeni açılan sefer hattında ilk uçuşu yapmıştır.

1 Nisan 1931´de Berlin- Münih - Roma seferlerini başlatıp 23 Mayıs 1931´de 100. Alpler´i aşma uçuşunu (Alpenflug) gerçekleştirmiştir. Pilot olarak bir takım tanınmış ve önemli şahısları yolcu olarak taşımıştır. Bunlardan bazıları, Nuntius (Vatikan elçisi) Eugenio Pacelli, Arturo Toscanini ve Bulgaristan kralı III. Boris.

9 Eylül 1934´de SS birliğinin başkomutanı (Oberführer der SS) olup, Şubat 1933 ile 1945 arasıAdolf Hitler´in hususî hava ulaştırma bölüğünün baş pilotu (Chefpilot) ve özel Hükümet Mensublarına hizmet sağlayan hava ulaştırma bölüğünün komutanı(Führer der Flugstaffel Reichsregierung) olmuştur.

31 Ocak 1944´de Baur SS-Tugay komutanı (SS-Brigadeführer) ve zamanında askeriye´ye bağlı olan Alman Polis Teşkilatı´nda Tümgeneral (Generalmajor) rütbesine atanmıştır.[1]

II. Dünya Savaşı bitiminde, Adolf Hitler´in hususî sığınağı (Führerbunker) yakınlarında ilerleyen düşman askerlerinden kaçarken bacağından ağır bir kurşun yarası alır ve sonra bu bacağı tıbbî müdaahale ile ampute edilir. Resmî ateşkes ilan edildikten sonra, Kızıl Ordu tarafından kimliği tespit edilip, S.S.C.B. topraklarına savaş esiri olarak götürülür. 1955´de esirliği kaldırılarak tekrar Almanya´ya tekrar geri dönmüştür.

Emekli Korgeneral (Generalleutnant) rütbesine sahip olan ve son ikâmetgâhı Herrsching am Ammersee yakınlarında bulunan Neu-Widdersberg´de 17 Şubat 1993´de vefat etmiştir, ve Münih Westfriedhof mezarlığında defnedilmiştir.[2] Bir süre için, Herrsching'deki evi birçok savaş gazileri için hac yeri olarak yeralmıştır.

Adolf Hitler´in hususî pilotu olduğu yıllarda çok sayıda 16-mm´lik özel filmler çekmiştir. Bu filmler bir ABD askeriyesi mensubu çavuş tarafından 53 sene sonra (1998) Federal Alman Film Arşivine (Bundesfilmarchiv) tekrar iade edilmiştir.[3]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Waldemar Scypion Sadaj: Hans Baur - SS-Gruppenfuhrer und Generalmajor der Polizei, Stand: 10. Mai 2006.
  2. ^ findagrave.com: Gen Hans Peter Baur 27. Juni 2003
  3. ^ Hitlers Reisen auf Zelluloid, Berliner Zeitung - Lokales, 4. November 1998, Seite co29

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Hans Baur: Mit Mächtigen zwischen Himmel und Erde, K. W. Schütz KG. Preußisch Oldendorf, 1971
  • Hans Baur: Hitler at my side, Autobiografie, englisch, 1986
  • C. G. Sweeting: Hitler's Personal Pilot: Life and Times of Hans Baur (Paperback) ,Brassey , Fotoband, englisch, 334 Seiten, 7 Juni 2001
  • Andreas Schulz/Günter Wegmann/Dieter Zinke: Die Generale der Waffen-SS und der Polizei 1933-1945, Biblio-Verlag Bissendorf, 2003.