Gerda Christian

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gerda "Dara" Christian (13 Aralık 1913, Berlin – 14 Nisan 1997, Düsseldorf), II. Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler'in özel sekreterlerinden biriydi.

1937 yılında Hitler için çalışmaya başladı. Hitler'in diğer sekreterleri Johanna Wolf ve Christa Schroeder çok fazla çalıştıkları ve yoruldukları gerekçesiyle şikayette bulundular. Sekreterler yardım istedi ama Hitler yeni bir sekreter görmek istemiyordu.

Gerda Christian, Hitler'in şoförü yarbay Erich Kempka ile nişanlıydı fakat daha sonra 2 Şubat 1943 tarihinde Luftwaffe subayı Eckhard Christian ile evlendi. Gerda daha sonra Hitler'den izin aldı ve onun yokluğunda yerine çalışması için Traudl Junge işe alındı. Kocası Eckhard Christian, Hitler'in Reques de Luftwaffe Komutanlığı Kurmaylığına atandı. Gerda Christian Hitler'in özel sekreterlerinden biri olarak tekrar işine döndü.

Kocası Eckhard Tümgeneralliğe atandı ve 1 Eylül 1944'te Hitler'in isteği ile Luftwaffe Komutanlığı Kurmay Başkanı oldu. Nisan 1945'te, Eckhard, Berlin'e Hitler'in yeraltı sığınağı olan Führerbunker'e taşındı. 22 Nisan 1945 tarihinde Führerbunker'i terk etti. Gerda ve Traudl Junge ölene kadar sığınakta Hitler ile kalmaya gönüllü oldular. Führerbunker karmaşık halde iken, kadınlar da Goebbels'in çocuklarına baktılar. Hitler'in ölümünden sonra, Gerda 1 Mayıs 1945'te Berlin'den kaçmaya çalıştı. Else Krüger ve Traudl Junge ile beraber General Wilhelm Mohnke liderliğindeki kaçış grubuna katıldı. Kapalı bir mahzende saklanırlarken 2 Mayıs sabahı Sovyetler tarafından ele geçirildiler.

1946 yılında, Eckhard Christian'dan boşandı çünkü kocası Hitler'in ölümünden sonra onunla birlikte kalmamıştı. Gerda, Düsseldorf'a taşındı ve Hotel Eden'de çalıştı. Üçüncü Reich'ın propaganda bakanlığı ve savaş sonrası neonazi grubunun lideri olan ve eski bir dışişleri bakanı da olan Werner Naumann ile arkadaş oldu.

83 yaşında, 1997 yılında Düsseldorf'ta kanserden öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]