Franz Seldte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Franz Seldte, 1929

Franz Seldte (29 Haziran 1882 - 1 Nisan 1947), Alman Stahlhelm paramiliter örgütünün kurucusu, nazi politikacı ve 1933 ila 1945 yılları arasında Nazi Almanyası'nın Çalışma Bakanıydı.

1918'de Alman Ulusal Halk Partisi'nin (DNVP) Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten isimli silahlı kanadını kurdu. DNVP 27 Nisan 1933'te Nazi Partisi'ne katıldı ve Ernst Röhm'ün Sturmabteilung (SA) milis üyelerine entegre oldu. Ağustos 1933 yılında kendisine SA-Obergruppenführer rütbesi verildi ve daha sonra Freiwilliger Arbeitsdienst istihdam programına Reichskommissar olarak atandı ama kısa süre sonra devlet sekreteri Konstantin Hierl Reichsarbeitsdienst lideri olarak onun yerini almıştır. 1935 yılında resmi sorumluluklarının serbest bırakılmasını istedi ama Hitler bu isteği reddetti.

Seldte, önemli bir güç olmadan Devlet Çalışma Bakanı olarak Başbakan Hermann Göring altında Prusya hükûmetinin bir üyesi ve II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Reich Çalışma Bakanı olarak kaldı.

Seldte İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra yakalandı ve Mondorf-les-Bains'da tutuklandı. Fürth'de bir Amerikan askeri hastanesinde öldü.

Nazi Almanyası'nın iktidarı süresi zarfında, memleketi Magdeburg ve Leverkusen arasında çeşitli Alman şehirlerindeki sokaklara ismi verilmiştir.