Bernd von Freytag Loringhoven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bernd Freiherr Freytag von Loringhoven (d. 6 Şubat 1914, Arensburg/Kuressaare, Oesel/Saaremaa, Estonya - ö. 27 Şubat 2007, Münih), İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda subaydı ve daha sonra Alman Federal Silahlı Kuvvetleri olan Bundeswehr'e atandı.

Königsberg Üniversitesi'nde hukuk çalışmalarından bir yıl sonra, 1933 yılında Reichswehr'e katıldı. 1942 yılında Loringhoven'in tank taburu Stalingrad Savaşı'nda Sovyet karşı-saldırı sırasında kuşatıldı ancak Ocak 1943 yılında kendisi bu kuşatmadan kurtuldu. Kendisi bir tank komutanı oldu.

Temmuz 1944-Nisan 1945 tarihler arasında General Heinz Guderian ve General Hans Krebs'in emir subayı olarak görev yaptı.

Loringhoven'in kuzeni Wessel Freytag von Loringhoven, Adolf Hitler'e karşı 20 Temmuz suikast girişimi için patlayıcıyı şarj ve patlayıcılar sağlamıştır.

Loringhoven en son olarak Adolf Hitler'e raporlar hazırlanması için sorumlu bir kurmay subay olarak atanmıştır.

Savaştan sonra İngilizler tarafından savaş esiri olarak alınan Loringhoven iki buçuk yıl esaret geçirdi. Kendisi savaş suçları işlemekle suçlanmadı. 1948 yılının Ocak ayında serbest bırakıldıktan sonra ömrünün sonuna kadar Münih'te yaşadı. 93 yaşında öldü.

Önce gelen:
Tümgeneral Heinz Hükelheim
5. Panzer Tümeni komutanı (Bundeswehr)
1 Ekim 1967 – 30 Nisan 1969
Sonra gelen:
Tümgeneral Hans-Joachim von Hopffgarten