Theodor von Dufving

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Theodor von Dufving Theoderich Heinrich August Wilhelm von Dufving (d. 1907 – ö. 2001), II. Dünya Savaşı sırasında Wehrmacht'ın bir Alman subayı idi. Mayıs 1945'te Adolf Hitler'in ölümünden kısa süre sonra Führerbunker'den çıkan son Almanlardan biriydi.

Berlin, 1945[değiştir | kaynağı değiştir]

1939'dan önce bir asker olan Dufving, Doğu Cephesinde savaştı ve LVI. Tank Kolordusu (LVI Panzer Korps) komutanı General Helmuth Weidling'in kurmay başkanı oldu. 1944 yılında Prusya Askerî Akademisinde Kıdemli Personel Subay eğitimini tamamladı ve daha sonra Albay rütbesiyle 76. Panzer Topçu Alayı'nın kurmay başkanlığına atandı.

Berlin Savaşı sırasında yine General Helmuth Weidling'e Ordu kurmay başkanı oldu. 1 Mayıs 1945'te, Hitler'in 30 Nisan'da intihar etmesinden sonra yeni Almanya Şansölyesi Joseph Goebbels, beyaz bir bayrak altında General Hans Krebs ve Dufving'i Sovyet Generali Vasili Çuykov'a yazdığı bir mektubu göndermek üzere karargahlarına gönderdi. Chuikov, Sovyet 8. Muhafız Ordusu komutanı olarak Berlin'in merkezindeki Sovyet kuvvetlerine komuta etti.

Goebbels'in Vasili Çuykov'a teslim etmesi için vermiş olduğu mektubun kabul edilebilir teslim şartları vardı. Bununla birlikte, Chuikov Goebbels mektubunda önerilen şartları kabul etmeye ve Krebs'le pazarlık etmeye hazır değildi. Sovyetler koşulsuz teslim olmaktan başka herhangi bir şeyi kabul etmek istemiyorlardı, ancak Krebs, Goebbels tarafından koşulsuz teslim olmaya karar vermeye yetkili değildi ve toplantı hiçbir şekilde uzlaşılamadan sona erdi. Bundan sonra hem Goebbels hem de Krebs kısa bir süre sonra intihar ettiler.

Ertesi gün, General Weidling'in General Vasili Çuykov'u karşılaması için Duffing'i gönderildi. Weidling, yaklaşık bir saat önce Chuikov'la görüşmesi için ayrıldı ve partisi onu izledi.

Sovyetler, Landwehr Kanalının diğer tarafında (Landwehrkanal) onları bekliyorlardı. En üst düzey Sovyet subayı köprünün Alman tarafına geçti ve Dufving'i selamladı ve Sovyet subayı, bir süre Dufving ile konuştu ve daha sonra, Amerikan yapımı birkaç cip ile, makineli tüfeklerle yaklaşık iki düzine Sovyet askerinin beklediği kanala geri döndü. Almanlar tek bir sıra halinde yürüyordu. Sovyet askerleri yüzlerinde büyük sırıtış vardı ve bir Sovyet askeri, Alman tutsaklarına "Hitler kaputu" dedi, diğer Sovyet askerleri de güldüler.

Alman tutsaklar daha sonra General Weidling ile Tempelhof Havaalanı yakınındaki Kızıl Ordu Generali Vasili Çuykov'un karargahına gönderildiler. Karargaha girdikten sonra, Weidling, Knappe'ye, her türlü direnişi durdurmak için hâlâ Berlin'de bulunan tüm Alman kuvvetlerini yöneten bir emir yazmak istedi.

Dufving daha sonra birkaç yıl Rusya'da bir tutsak olarak yaşadı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 1949'da Dufving, hâlâ Sovyetler Birliği'nde bir savaş esiri iken, İsveçli insani yardım görevlisi Raoul Wallenberg'e tanık ifadesi verdi. Dufving 2001'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]