Alfred Hugenberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hitler'in öncüsü: Alfred Hugenberg
Hugenberg-Papen ittifakının posteri (1933)

Alfred Wilhelm Franz Maria Hugenberg (d. 19 Haziran 1865 - ö. 12 Mart 1951), etkili Alman iş adamı ve politikacı. Nasyonal Sosyalistlerin çok önemli sivil bir öncüsü olarak bilinir. 1933'te Adolf Hitler'in ilk kabinesinin bir üyesiydi. Göttingen, Heidelberg'de ve Berlin'de hukuk öğrenimi gördü. Strassburg'da ekonomi dalında doktorasını yaptı. 1891'de, aşırı milliyetçi Alman Birliği Derneği'nin (Alldeutscher Verband) oluştuğu Hugenberg'i kurdu. 1900'de Hugenberg, ikinci kuzeniyle evlendi (Gertrud Adickes). Bankacılık ve çelik sanayilerinde çeşitli idare konumlarından sonra, Hugenberg'de 1916'da reklam ve gazete şirketleri için Hugenberg Konzern'in yayımladığı filmler çekti.

1918'de Alman İmparatorluğu döneminde ulusal açık görüşlü Liberal Parti içerisinde, Alman Ulusal Halk Partisi'ne ("Deutschnationale Volkspartei", DNVP) katıldı. 1928 genel seçimlerindeki ağır yenilgiden sonra DNVP'nin kürsü başkanı oldu. Hitler 30 Ocak 1933'te şansölyeliğe atandıktan sonra Hugenberg'i Ekonomi ve Maliye Bakanı yaptı fakat o, 5 ay geçmeden istifa etti. DNVP, 1933'te bütünüyle diğer partilerle beraber kapatıldıktan sonra Nazi Partisi'nin bir konuğu olarak 1945'e kadar Reichstag'ın bir üyesi olarak kaldı.

Savaştan sonra Hugenberg, İngilizler tarafından gözaltına alındı. 12 Mart 1951'de, 85 yaşında, Detmold yakınlarındaki Kükenbruch'da (bugünkü Extertal) öldü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]