Alfred Hugenberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hitler'in öncüsü: Alfred Hugenberg, 1933
Hugenberg-Papen ittifakının posteri (1933)

Alfred Wilhelm Franz Maria Hugenberg (19 Haziran 1865 - 12 Mart 1951), etkili Alman iş insanı ve politikacı. Nasyonal Sosyalistlerin çok önemli sivil bir öncüsü olarak bilinir. 1933'te Adolf Hitler'in ilk kabinesinin bir üyesiydi. Göttingen, Heidelberg'de ve Berlin'de hukuk öğrenimi gördü. Strassburg'da ekonomi dalında doktorasını yaptı. 1891'de, aşırı milliyetçi Alman Birliği Derneği'nin (Alldeutscher Verband) oluştuğu Hugenberg'i kurdu. 1900'de Hugenberg, ikinci kuzeniyle evlendi (Gertrud Adickes). Bankacılık ve çelik sanayilerinde çeşitli idare konumlarından sonra, Hugenberg'de 1916'da reklam ve gazete şirketleri için Hugenberg Konzern'in yayımladığı filmler çekti.

1918'de Alman İmparatorluğu döneminde ulusal açık görüşlü Liberal Parti içerisinde, Alman Ulusal Halk Partisi'ne ("Deutschnationale Volkspartei", DNVP) katıldı. 1928 genel seçimlerindeki ağır yenilgiden sonra DNVP'nin kürsü başkanı oldu. Hitler 30 Ocak 1933'te şansölyeliğe atandıktan sonra Hugenberg'i Ekonomi ve Maliye Bakanı yaptı fakat o, 5 ay geçmeden istifa etti. DNVP, 1933'te bütünüyle diğer partilerle beraber kapatıldıktan sonra Nazi Partisi'nin bir konuğu olarak 1945'e kadar Reichstag'ın bir üyesi olarak kaldı.

Hugenberg, Hitler'i en son Şubat 1935'te kiralık konutları kat mülkiyeti ile değiştirme planını sunduğunda gördü. 1935'te Hugenberg, yalnızca Scherl gazetelerine ve UFA'ya sahipti ve bu da ona yıllık 500.000 Reichmarks gelir sağladı. Berliner Illustrierte Nachtausgabe ve Der Adler gibi Scherl gazeteleri Üçüncü Reich döneminde yayınlanmaya devam etti ve iyi sattı.

1944'teki satıştan kısa bir süre sonra, bir İngiliz bombandırmanı saldırısı, Scherl gazetelerinin yayınlandığı gazete fabrikasını harap etti. Hugenberg'in oğlu Doğu Cephesinde bir çatışmada öldürüldü; karakteristik olarak, zayıflıkla suçlanmamak için toplum içinde kederini ifade etmeyi reddetti.

Savaşın sonunda Hugenberg, Lippe'deki Rohbraken'deki malikanesinde yaşıyordu ve sonunda İngiliz işgal bölgesinde kaldı. Hugenberg, 28 Eylül 1946'da İngiliz askeri polisi tarafından tutuklandı ve kalan mal varlığı donduruldu. Hugenberg başlangıçta savaştan sonra gözaltına alındı, ancak 1949'da Detmold'daki bir Nazilerden arındırma mahkemesi onu bir Nazi yerine "Mitläufer" ("yol arkadaşı") olarak değerlendirdi, yani mülkünü ve ticari çıkarlarını elinde tutmasına izin verildi. Hugenberg, yaşamının son yıllarını Nazi rejimine karşı herhangi bir sorumluluğu reddederek, her zaman doğru davrandığı ve utanacak hiçbir şeyi olmadığı konusunda ısrar etmeye devam ederek geçirdi.

12 Mart 1951'de, 85 yaşında, Detmold yakınlarındaki Kükenbruch'da (bugünkü Extertal) öldü. Ailesinin onu görmesine izin verilmemesini istediği için sadece bir hemşire eşliğinde öldü (Hugenberg, ölüm sancıları yüzünden ailesinin önünde zayıf görünmek istemedi.)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]