Georg Betz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Georg Betz (15 Haziran 1903 – 2 Mayıs 1945), II. Dünya Savaşı sırasında SS-Obersturmbannführer rütbesine yükselen bir SS subayıydı (SS numarası: 625.419). Betz, Adolf Hitler'in özel pilot yardımcısıydı ve Hans Baur'un yerine geçmişti. Betz, Nisan 1945'ün sonunda Berlin'de Führerbunker'de bulundu. 1 Mayıs 1945'te Betz, Berlin'deki Reich Şansölyeliği çıkışında yer aldı. 2 Mayıs 1945'ten itibaren Betz, Sovyet birliklerinin ağır ateş altında olan Weidendammer Köprüsü'nü geçerken yaralandı ve öldü.[1]

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Betz Rosenheim (Bavyera) yakınlarındaki Kolbermoor'da doğdu. Münih'te makine mühendisliği bölümüne devam etti. Betz daha sonra pilot olarak eğitildi. 1932'de kaptan oldu ve Lufthansa için Avrupa hatlarına uçtu. SS'e katıldı ve Reichsführer-SS Heinrich Himmler'in kadrosuna alındı.  Betz, Fliegerstaffel des Führers'in rezerv uçağının kaptanı olarak atandı. Betz, Hitler'in kişisel pilot yardımcısı ve Hans Baur]]'un yerine geçti. Betz 30 Ocak 1944'te SS-Obersturmbannführer'e terfi etti. Ayrıca, Luftwaffe'de Oberstleutnant der Reserve sıralamasını yaptı.

Berlin

Betz, Nisan 1945'te Berlin'de kaldı. Betz, Tempelhof Havalimanı'nda küçük bir uçak filosundan sorumlu tutuldu; Uçakların uçuşa hazır olduğundan emin olun. Dahası, Hitler'in sözü verdikten sonra, Berlin'den Obersalzberg'e uçacak bir personel personelinin listesi hazırlamaya görevlendirildi. Hitler, 20 Nisan'da Albert Bormann, Amiral Karl-Jesco von Puttkamer, Dr. Theodor Morell, Dr. Hugo Blaschke, sekreter Johanna Wolf, Christa Schroeder ve diğer birçok kişiye Berlin'de Obersalzberg' gitmek için sığınaktan ayrılmalarını emretti. Grup, Berlin'den üç günde Fliegerstaffel des Führers uçaklarıyla farklı uçuşlarla uçtular.[2] Bundan sonra, Betz, Brandenburg Kapısı yakınında, Führerbunker personeli tarafından kullanılmak üzere bir acil hava şeridinin yapımını denetlemekten sorumluydu.[3]

29 Nisan 1945'te, Sovyet Kızıl Ordusu Berlin'in merkezine saldırı başlattı. Sovyet topçusu, Reich Şansölyesi ve çevresine yoğun bir ateş açtı. O akşam, Başbakanlık bahçesinin altındaki sığınak kompleksinde Betz, Bitler ile birlikte Hitler, özel pilotlarına veda ederken hazır bulundu. Baur, Berlin'i terketmesi için Hitler'e yalvardı. Adamları, Hitler'i Junkers Ju 390 uçağı ile Almanya'dan çıkarmak ve güvenliği için gönüllü oldular.[4] Hitler, Baur'u yatırıp Berlin'de kalması gerektiğini söylerken, boşuna çaba harcadılar.

Berlin Savunma Bölgesi Komutanı General Helmuth Weidling ve merkez hükûmet bölgesi (Kommandant) Savaş Komutanı SS-Brigadeführer Wilhelm Mohnke, Elbe'nin batı yakasındaki Berlin'den batılı Müttefikler'e kaçma planı hazırladılar. Mohnke Reich Şansölyesi ve Führerbunker askerlerini ve personelini on ana gruba ayırdı. Betz, Reich Şansölyeliğini kaçış gruplarından birinin parçası olarak terk etmeye çalıştı. 2 Mayıs 1945'teki gece yarısından sonra Betz, Sovyet tanklarından ve silahlardan ağır ateş altında iken Weidendammer Köprüsünü aşan geniş bir grup Alman asker ve sivilden oluşuyordu. Geçiş sırasında Betz yaralandı. Erich Kempka'ya göre, kötü yaralanan Betz'le karşılaştı ve onu Dr. Hugo Blaschke'yle çalışan Hitler'in ekibinde olan bir diş hekimi Kaethe Hausermann]]'ın bakımında bıraktı. Kempka, Betz'in yaralarından dolayı öldüğünü kısa bir süre sonra öğrendiğini söyledi. Diğer kaynaklar sadece Betz'in Weidendammer köprüsü alanındaki yaralarından öldüğünü belirtiyor. Betz 42 yaşındaydı. Ertesi gün 30 Nisan'da Kızıl Ordu, Führerbunker'a 500 metreden daha kısa bir mesafedeydi. Öğleden sonra, Betz, Hitler'in intihar ettiği sırada sığınak kompleksinde hâlâ yerinde kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Joachimsthaler 1999, ss. 286, 287.
  2. ^ Joachimsthaler 1999, s. 98.
  3. ^ O'Donnell 1978, s. 97.
  4. ^ O'Donnell 1978, ss. 296, 297, 308, 309.