Goebbels çocukları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joseph Goebbels, kızları Hilde (ortada) ve Helga (sağda) ile birlikte, 1937 yılında Berlin'deki Friedrichshain Saalbau'da (Salon) düzenlenen bir Noel kutlamasında, millî marşlar söylenirken.

Goebbels çocukları, Nazi Almanyası'nın propaganda bakanı olan Joseph Goebbels ve Magda Goebbels'in isimleri Helga (d. 1 Eylül 1932), Hildegard (d. 13 Nisan 1934), Helmut (d. 2 Ekim 1935), Holdine (d. 19 Şubat 1937), Hedwig (d. 5 Mayıs 1938), Heidrun (d. 20 Ekim 1940) olmak üzere altı çocuğudur. Çocukların isimlerinin "H" harfi ile başlamasının nedeni ise karı kocanın Hitler'e karşı olan yoğun sevgisi nedeniyledir.[1]

Joseph Goebbels Nazi Almanyası'nın yıkıldığı son ana kadar Hitler ile Berlin'de kalmış, Hitler'in intihar etmesinin ardından 1 günlüğüne Üçüncü Reich'ın Şansölyeliğini yapmıştır. 1 Mayıs 1945'te Berlin Führerbunker'de son saatlerinde karısı Magda Goebbels önce altı çocuğunu potasyum siyanür ile zehirleyerek öldürdü. Hemen ardından Joseph Goebbels önce karısını sonra da kendisini vurmuştur. Karısının ve kendisinin cesetleri vasiyeti üzerine yakılmıştır.

Magda ve Joseph 1931 yılında Adolf Hitler'in tanıklığında evlenmişlerdi. Magda Goebbels'in 1929 yılında boşandığı bir önceki evliliğinden eşi Günther Quandt'an olan oğlu olan Harald Quandt ise üvey kardeşlerinin annesi tarafından öldürüldüğünde orada bulunmuyordu.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Behrend, Auguste. "My daughter Magda Goebbels", Schwaebische Illustrierte, April 26, 1952