Reinhard Heydrich

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Reinhard Heydrich
Bundesarchiv Bild 146-1969-054-16, Reinhard Heydrich.jpg
Takma adı Prag Kasabı
Doğum 7 Mart 1904(1904-03-07)
Halle
Ölüm 4 Haziran 1942 (38 yaşında)
Prag
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Rütbesi SS-Obergruppenführer
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları


9 Kasım 1923 Anma Madalyası Altın Savaş Yaralısı
Demir Haç (2. sınıf) Demir Haç (2. sınıf)
13 Mart 1938 Anschluß Madalyası 1 Ekim 1938 Südet Bölgesi'nin İlhakı Madalyası 22 Mart 1939 Memel Bölgesi'nin İlhakı Madalyası
Alman Savunma Hattı Şeref Madalyası Altın NSDAP Rozeti Bronz NSDAP Hizmet Ödülü (10. Yıl)
Danzig Haç 1. sınıf Alman Kartal Liyakat Nişanı

Reinhard Heydrich (Tam adı: Reinhard Tristan Eugen Heydrich, 7 Mart 1904; Halle - 4 Haziran 1942; Prag), Almanya'nın deniz subayı ve Nazi Almanyası'nın siyasetçisi. SS-Obergruppenführer. Sicherheitspolizei (kısaca: SiPo, Güvenlik Polisi) ve Sicherheitsdienst (kısaca: SD, Güvenlik Teşkilatı)'nin birleşme sonucu kurulan Reichssicherheitshauptamt (kısaca: RSHA, Reich`ın Güvenlik Başdairesi) başkanı. Reichsprotektorat Böhmen und Mähren (Reich himayesindeki Bohemya ve Moravya Protektorası) Genel Vali Vekili.

Heydrich, 1938`den itibaren, Yahudilerin Avrupa`dan sürülmeleri ve katledilmelerinde büyük rol oynamış, anahtar figürlerden birisidir. Güvenlik Teşkilatı (SD), Avusturya`nın ilhakından bu yana nüfusun zorunlu göç ettirilmesi uygulamalarının örgütlenmesinde iyice sivrilmişti. 1938 Kasım pogromunun ardından Heydrich, 26 bin Yahudi`nin Almanya`daki toplama kamplarında enterne edilmelerinden sorumludur. 1 Eylül 1939`da savaşın başlamasıyla beraber Yahudilerin gettolara yerleştirilmelerini ve Polonya`daki bütün Yahudi cemaatlerinin ihtiyar heyetleri oluşturmalarını emretmiştir.

Almanya`nın Sovyetler Birliği seferinde, emrindeki işgal kuvvetlerine yetişkin yaştaki komünistlerin ve Yahudilerin katledilmeleri talimatını vermiştir. Heydrich`in bu talimatları doğrultusunda işgal kuvvetleri, Sovyet bölgesinde yaşamakta olan bütün Yahudileri sistemli ve toplu olarak katletmeye başlamıştı. Heydrich, 31 Temmuz 1941`de Göring`den aldığı vekâlet uyarınca "Yahudi sorununa nihai bir çözüm" getirmek amacıyla 11 milyon Avrupalı Yahudi`nin katliamını planlamaktaydı.

Heydrich, konservatuvar müdürü ve besteci bir babanın oğlu olarak Halle a.d. Saale`de doğdu. Katolik Lisesi mezunu. 1920`da Freikorps`a (Gönüllü Kıta), 1922`de Reich Deniz Kuvvetleri`ne katıldı. 1931`de deniz üstteğmen iken, bulunduğu bir evlenme vaadini yerine getirmemekten dolayı ordudan ihraç edildi. 1931`de NSDAP ve SS`e girdi. Temmuz 1932`de, Himmler tarafından Güvenlik Teşkilatı`nı (SD) kurmak ve başkanlığını yapmakla görevlendirildi. 1933`de Bavyera Siyasi Polis Amiri, 1934`de Berlin`de Gizli Devlet Polis Kurumu (Gestapo) Başkanı, Haziran 1936'da Asayiş Polisi ve Eylül 1939`da Reich'ın Güvenlik Başdairesi (RSHA) Başkanı oldu. 1942 yılının Ocak ayında yahudi sorununun nihai çözümü için yapılan Wannsee Konferansınada katılmıştır.

Reinhard Heydrich (sağda) Himmler ile Viyana'da, Mart 1938

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Heydrich, 29 Mayıs 1942'de sabah yazlık villasından Prag'daki şatosuna Mercedes marka arabasıyla giderken Çek direniş örgütü militanları tarafından, İngilizlerce eğitilmiş özel bir Çekoslovak suikast timinin saldırısına uğradı. Saldırı anında Heydrich'in aracına ateş etmesi gereken gurubun liderinin Sten marka silahı tutukluk yaptı. O sırada arabayı sürmekte olan şoför Klein, suikastçının yalnız olduğunu düşünerek aracı durdurdu ve suikastçıya ateş açtı. Bu sırada tim üyelerinden Kubis'in attığı anti-tank bombası Heydrich'in belinin kırılmasına neden oldu. Ağır yaralanan Heydrich hastahaneye kaldırıldı. Durumu çok ciddi olan Reinhard Heydrich ise yaralarının enfeksiyon kapması sebebi ile 4 Haziran sabahı saat 4:30 da 38 yaşında öldü. Heydrich'in ölümüne sinirlenen Hitler, rastgele seçilen 10.000 Çek'in tutuklanması ve idamını emretti. Sonraki günlerde SS birlikleri intikam almak için suikastçıların bağlantılı olduğu ileri sürüldükleri Prag'ın km kuzey batısında yeralan Lidice ve Ležáky köylerini yerle bir ettiler; Tüm yetişkin erkekler idam edildi ve tüm kadın ve çocuklar sınırdışı edilerek Nazi toplama kamplarında öldürüldü. En az 1.300 kişi Heydrich'in ölümünden sonra katledilmiştir. Katliamda birkaç yüz kadın ve 100 çocuk toplama kamplarına sürüldü. Savaştan sonra sadece 153 kadın ve 17 çocuk geri köyüne geri dönebilmiştir.