Richard Walther Darré

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard Walther Darré
"Köylülük halkın yaşam kaynağıdır", Darré'nin 8 Ekim 1940 tarihli Wochenspruch der NSDAP duvar gazetesinde yayınlanan sözü.

Richard Walther Darré (doğum adı: Ricardo Walther Oscar Darré; 14 Temmuz 1895 - 5 Eylül 1953), SS-Obergruppenführer ve önde gelen nasyonal sosyalist "kan ve toprak" (Blut und Boden) ideologlarından biriydi. 1933-1942 yılları arası Reich Gıda ve Tarım Bakanı olarak görev yaptı.

Witzenhausen'de tek bir dönem sonra askerlik hizmeti için gönüllü oldu. I. Dünya Savaşı sırasında görev yaparken hafifçe birkaç kez yaralandı.

1922 yılında yaptığı çalışmalarıı Halle Üniversitesi'ne taşındı: burada hayvancılık konusunda uzmanlaşmış bir tarım derecesi aldı. 34 yaşında nispeten olgun bir yaşta, 1929 yılına kadar doktora çalışmalarını tamamlayamadı. Bu yıllar zarfında Doğu Prusya ve Finlandiya'da çalışarak biraz zaman geçirdi. Darré İki kez evlendi. 1922 yılında kız kardeşi Ilse'nin bir okul arkadaşı olan Alma Staadt ile evlendi. 1927 yılında Alma'dan boşanmış ve Charlotte Freiin von Vittinghoff-Schell ile evlenmiştir.

II. Dünya Savaşı'nın sonunda 1945 yılında Amerikalı yetkililer tarafından tutuklandı ve Nürnberg mahkemelerinde Bakanlıklar Davası'nda toplam 21 sanık ile beraber yargılandı. Darré, Landsberg Hapishanesi'nde yedi yıl hapse mahkûm edildi fakat 1950'de serbest bırakılarak Bad Harzburg'da son yıllarını geçirdi. Alkolizmle bağlı olarak karaciğer kanserinden Eylül 1953 tarihinde Münih'te bir hastanede öldü. Darré Goslar'a gömülmüştür.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Alfred Hugenberg
Nazi Almanyası Gıda ve Tarım Bakanı
1933–1942
Sonra gelen:
Herbert Backe