Siegfried Knappe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Siegfried Knappe (d. 15 Ocak 1917 – ö. 1 Aralık 2008), II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu'nda (Heer) bir subaydı. Savaşın bitimine doğru, Berlin'de konuşlandırıldı ve Führerbunker'de her gün brifing verdi.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Siegfried Knappe, Panzer Grubu Kleist'in genç bir topçu teğmeni (Leutnant der Artillerie) olarak Fransa'nın işgaline katıldı. Knappe, 14 Haziran 1940 gecesi gerçekleşen eylemlerden dolayı ödüllendirildi. Eylemler, Tremblay-en-Fransa'nın güneyinde, Ourcq kanalında gerçekleşti. Bir grup Fransız denizci, görünüşe göre Paris]]'i açık bir şehir olarak ilan etme kararından haberdar değildi. Sonuç olarak, kanaldaki bir evdeki makineli tüfeklerle bir köprü savunuyorlardı. Alman piyade harabiyet ateşi ile bölgeyi temizlemediğinde topçu desteği talep edildi. Knappe Tabur yaveri olmasına ve silahı toplama onungörevi değildi, piyade ile birlikte öne çıktı. Alan ağaçlık olduğu için 105 mm'lik silah yetiştirilmek zorunda kaldı ve neredeyse evin içine boşluk aralığında ateşledi. Alman piyade, silahın manevra yapıldığı köprü vasıtasıyla bir binanın arkasına gizlenmişti, ancak yedi kişiyi de ateşlemek için makineli tüfek ateşine maruz kalacaktı. Silahlar taşındı ve görevden alındı. Yedi mürettebattan üçü yaralandı, ancak makineli tüfek yuvası yok edildi. Bu eylem ona piyade yolunu açtı.

Knappe, elinin arkasına giren ve bileğinden çıkan mermiyle yaralandı. 19 Haziran 1940'ta taburcu edildi. Cesaretinden dolayı, 2. Sınıf Demir Haç madalyası aldı. Yaraları için Kara Yara Rozeti de aldı.

Knappe, Doğu Cephesinde ve İtalyan seferinde savaşmaya devam etti. 1941'de Sovyetler Birliği'nin istilasına katıldığında, özellikle ileri karakollardan topçu saldırılarına liderlik etmek için cesareti nedeniyle Demir Haç 1. sınıfı aldı. Knappe, kariyeri boyunca üç kez daha yaralandı. General Staff College'a girdikten sonra, Binbaşı rütbesine yükseldi. Knappe, General Helmuth Weidling'in bir üyesi iken Berlin'de savaş sona erdi.

Savaş sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler Birliği'ndeki beş yıl esaretten sonra Knappe 1949'da Batı Almanya'ya döndü. Knappe ailesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti ve Ohio'ya yerleşti.[1] Orada anılarını yazdı:

Knappe, Siegfried & Brusaw, Ted (1992). Soldat: Bir Alman Askerinin Yansımaları, 1936-1949 (İlk basım.). Orion Kitapları. (Soldat asker için Almanca'dır.)

Medyada[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman diktatörü Adolf Hitler'in son günleri ile ilgili Oscar adayı film Downfall (2004), kısmen Knappe'nin anılarına dayanıyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Obituaries". legacy.com. Dayton.