Ernst-Robert Grawitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Grawitz Ulusal liderin okulunun (Reichsführerschule) üyeleri ile selamlaşıyor, Şubat 1939

Ernst-Robert Grawitz (d. 8 Haziran 1899, Charlottenburg - ö. 24 Nisan 1945, Potsdam-Babelsberg), II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda doktor ve SS-Reichsarzt. Grawitz aynı zamanda Alman Kızılhaç'ın başıydı. Gravitz, gaz odalarının kullanılması fikrini Heinrich Himmler'e veren kişilerdendir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ernst-Robert Grawitz Tıp okudu. Dr. med. ünvanı alarak doçent oldu. Kasım 1931'de SS'e girdi. 1932'de Nazi Partisi'ne girdi. 1933'te Berlin'deki Westend Hastanesi Başkemi oldu. 1935'te SS'in Sağlık Dairesi başkanı oldu ve çok sayıda görevler üstlendi. Heinrich Himmler kendisini SS Tıbbi büro şefi ve "Reich SS doktoru" olarak atadı. 1937'de SS'in Reich Başkanı, 1940'ta Waffen SS Sağlık Müfettişi oldu. Nazi toplama kampları'nda mahkûmlar üzerinde acımasız tıbbi deneyler yaptı ve tıbbi deneylerin yönetiminden de sorumluydu. 1941'de Graz Üniversitesi'nde fahri profesörlük aldı. 1944'te SS-Obergruppenführer ve Waffen SS generali oldu.

Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sonlarına Grawitz Führerbunker'de doktorluk yaptı. Sovyetlerin ilerlemesi sırasında Berlin'deki diğer devlet görevlilerinin Berlin'i terk ettiğini duyduğunda Hitler'e kendisinin Führerbunker'i terk etmesi için dilekçe vermiş fakat bu isteği reddedilmiştir. Sovyet ilerlemesi giderek yaklaşınca ailesiyle birlikte intihar etmeye karar verdi. Grawitz, eşi ve iki çocuğu ile akşam yemeği yerken masanın altında 2 adet el bombasının pimini çekmiş ve ailesi ile birlikte patlamada hayatını kaybetmiştir. Ernst-Robert Grawitz'in dramatik intiharı, 2004 yılı yapımı "Der Untergang" ("Çöküş") adlı tarihsel filmde gösterilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]