Helmuth Weidling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Helmuth Otto Ludwig Weidling
Helmuth Weidling, 1943
Doğum2 Kasım 1891(1891-11-02)
Halberstadt, Saksonya-Anhalt, Almanya
Ölüm17 Kasım 1955 (64 yaşında)
Vladimirovka Esir Kampı, Vladimir, SSCB
Bağlılığı
BranşıWehrmacht
Hizmet yılları1911-1945
RütbesiGeneral der Artillerie
Komutası15. Panzer Kolordusu
16. Panzer Kolordusu
56. Panzer Kolordusu
Berlin Savunma Bölgesi
Çatışma/savaşlarıI. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
ÖdülleriDemir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Meşe Yaprağı ve Kılıç ilaveli Şövalye Demir Haçı Altın Alman Haçı

Helmuth Otto Ludwig Weidling (2 Kasım 1891; Halberstadt, Saksonya-Anhalt, Almanya - 17 Kasım 1955; Vladimirovka Esir Kampı, Vladimir, SSCB), II. Dünya Savaşı'nda Alman general.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Helmuth Weidling 1911 yılında Breslau'da bir topçu alayında göreve başlayarak askeriye'ye girdi. Bir sonraki atamada Berlin'in Tegel semtindeki zeplin taburunda Astsubay olarak görev yaptı. Berlin'de iken 10 Ağustos 1912 tarihinde teğmenliğe terfi etti.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Helmuth Weidling I. Dünya Savaşı'nda 85., 97, ve 113. zeplinlerin komutanı oldu. 1917'den itibaren Hava Kuvvetleri Başkomutanı'nın personelinde görev yaptı.

Savaşlar arası dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın bitmesinden sonra 1919'da Reich Ordusu'na topçu subayı olarak alındı. 1922'de Yüzbaşı, 1923'ten itibaren Topçu Okulu'nda eğitmen, 1927'de batarya komutanı, 1933'te Binbaşı, bir topçu alayında birlik komutanı, 1935'te Yarbay ve sonra 75. Topçu Alayı'nın komutanı oldu. 1938'in kasım ayında 56. Topçu Alayı'nda Albay (Oberst) oldu.

II. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

Helmuth Weidling 1939'daki Polonya Seferi'ne katıldı ve bu alay ile savaştı. Nisan 1940'ta XL Tank Kolordusu'na (XL Panzer Kolordusu) Topçu Komutanı olarak atandı. Fransa Savaşı sırasında ve Barbarossa Harekâtı'nın erken aşamalarında bu kolordunun komutanıydı. Polonya, Fransa ve SSCB'ye karşı kazandığı başarılar sayesinde hızla yükseldi. 1 Ocak 1942'de Doğu Cephesi'nde 86. Piyade Tümeni komutanlığına atandı. Bir ay sonra Tümgeneral rütbesine terfi etti. 1 Ocak 1943 tarihinde Korgeneral (Generalleutnant) rütbesine terfi etti.

15 Ekim 1943 tarihinde, Weidling XLI Tank Kolordusu'na (XLI Panzer Kolordusu veya XXXXI Panzer Kolordusu) Komutanı oldu. Komutanı olduğu birimi, 4 Temmuz - 20 Temmuz tarihleri arasında Kursk Muharebesi'nde yer aldı ve sonrasında XLI Tank Kolordu komutanlığına verildi. İki ay, XLI Tank Kolordu komutanlığına verildikten sonra, Weidling Topçu Generali (Genel der Artillerie) rütbesine terfi etti (1943). 41. Panzer Kolordusu Korgenerali, 1944'te Topçu Generali oldu. 20 Temmuz 1944'ten sonra Führer Yedek Ordusu'nda görev yaptı.

Führerbunker'de[değiştir | kaynağı değiştir]

Weidling 10 Nisan 1945 yılına kadar XLI. Tank Kolordu komutanı, 12 Nisan'da ise LXI. Panzer Kolordusu komutanı oldu. 22 Nisan 1945'te Adolf Hitler Weidling'in idam mangası tarafından idam edilmesini emretti. Çünkü Weidling'in birliklerini batıya kaydırarak Ruslardan kaçtığını düşünmüş ve vatana ihanetle suçlamıştı. Neyse ki Weidling Hitler'i ikna ederek Berlin'in savunma planlarını kendisine anlattı. Bunun üzerine Hitler kendisini 23 Nisan'da[1] Berlin Savunma Gücü Komutanlığına getirdi.

30 Nisan sabahı geç saatlerde, Sovyetlerle sığınağa 500 metreden daha yakındı. Hitler, Weidling ile bir toplantı yaptı ve Weidling ona Berlin garnizonunun muhtemelen o gece cephanesinin biteceğini bildirdi. Weidling, Hitler'den daha önce başarısızlıkla yaptığı bir istekte, kaçmak için izin istedi. Hitler ilk başta yanıt vermedi ve Weidling Bendlerblock'taki karargahına geri döndü ve saat 13:00 civarında o gece bir kaçış denemesi için Hitler'den izin aldı.

Hitler ve Braun'un intiharlarından sonra Weidling, Führerbunker'e ulaştı ve Joseph Goebbels, Martin Bormann ve General Hans Krebs tarafından karşılandı. Onu, çiftin intihar ettiği Hitler'in odasına götürdüler. Ona vücutlarının yakıldığını ve yukarıdaki Reich Şansölyeliği bahçesinde bir çukur kratere gömüldüklerini söylediler.[2] Weidling, bu haberi kimseye söylemeyeceğine yemin etmek zorunda kaldı. Dış dünyada bilgilendirilecek tek kişi Joseph Stalin'di. O gece bir ateşkes düzenleme girişiminde bulunulacak ve General Krebs, Kremlin'i bilgilendirebilmesi için Sovyet komutanını bilgilendirecekti.[3]

Weidling, kısa süre sonra Bendlerblock karargahında sivil kurmay Başkanı Albay Hans Refior'u aradı. Weidling ona neler olduğunu söyleyemedi, ancak askeri Genelkurmay Başkanı Albay Theodor von Dufving de dahil olmak üzere çeşitli personelinin kendisine hemen katılmasına ihtiyaç duyduğunu söyledi.[3]

Goebbels tarafından gönderilen Krebs ile Sovyet generali Vasily Chuikov arasında 1 Mayıs'ta yapılan görüşme anlaşma sağlanmadan sona erdi.[4] Hitler'in özel sekreteri Traudl Junge'a göre Krebs sığınak kompleksine "yıpranmış, bitkin" görünerek geri döndü. Berlin'in teslim olması bu nedenle Goebbels intihar edene kadar ertelendi[4] ve ardından Sovyetlerle müzakere Weidling'e bırakıldı.[5]

Weidling 1 Mayıs'ta Berlin'in düşmesinden sonra 2 Mayıs'ta kendine bağlı kurmay heyeti ile birlikte Sovyetler'e teslim oldu. Daha sonra aynı gün, hoparlörlerle Berlin şehrinde sokak ve caddelerde Weidling Alman askerlerinin teslim olması için duyurular yaptı ve bir kopyası şehri kalan savunucularına dağıtıldı. Berlin Muharebesi artık sona ermişti.

2 Mayıs'ta General Weidling, kurmay başkanı Theodor von Dufving'e General Chuikov ile bir görüşme ayarlattı. Weidling, Sovyetlere Hitler ve Goebbels'in intihar ettiklerini söyledi ve Chuikov tamamen teslim olmalarını talep etti.[6]

Vasili Çuykov ve Sokolovsky, Weidling'in mücadeleyi bırakma emrini yazılı olarak bildirmesi istedi. Weidling tarafından yazılan belge, Berlin'i hâlen savunmaya çalışan askerlere şöyle okundu: "

30 Nisan 1945'te, Führer intihar etti ve böylece ona sadakat yemini etmiş olanları terk etti. Führer'in emrine göre, mühimmatınızın tükendiği ve yine direncimizin anlamsız hale getirdiği genel duruma rağmen Alman askerleri Berlin için savaşmaya devam edecekti. Direnişin derhal kesilmesini emrediyorum. Savaşmaya devam ettiğiniz her saat, Berlin'deki ve yaralılarımızın sivillerinin acısını uzatır. Sovyet kuvvetlerinin başkomutanıyla birlikte derhal savaşmayı bırakmanızı emrediyorum. WEIDLING, Eski Berlin Savunma Komutanı Alman Ordusu Topçu Generali[6]

Weidling ile Vasili Çuykov arasındaki toplantı 2 Mayıs 1945 günü saat 8.23'te sona erdi.[7]

Savaş sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyet güçleri savaş esiri olarak Weidling'i gözaltına aldı ve Sovyetler Birliği'ne götürüldü. Almanya'ya hiç dönemedi. Başlangıçta Moskova'daki Butyrka ve Lefortovo hapishanelerinde tutuldu. 27 Şubat 1952'de Moskova'da bir Sovyet askeri mahkemesi tarafından Sovyetler Birliği'nin işgali sırasında işlenen savaş suçlarından dolayı 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.[8] Weidling tarafından tüm hasta insanları Belarus'taki Ozarichi'de "tifüs kampları" na toplamak için XVI. Kolordusu'na emir vermesi yüzünden çoğu insan öldü ya da idam edildi. Diğer suçlarında, Weidling'in sorumluluğu altındaki Alman birlikleri tarafından Sovyet vatandaşlarının kitlesel olarak infaz edilmeleri de vardı ve bunu inkâr etmedi. 1955'te 64 yaşında KGB'nin gözaltındaki Vladimir'deki Sovyet esir kampında kalp krizinden öldü. Hapishane mezarlığında işaretsiz bir mezara gömüldü. 16 Nisan 1996 tarihinde, Rusya Federasyonu Askeri Başsavcılığı, Weidling'in rehabilite dışı olduğunu ilan etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Helmuth Weidling İngilizce Wikipedia maddesi
  • Hitler Kitabı Sh:446, Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)
  • Berlin: The Downfall 1945 - Antony Beevor. Viking-Penguin Books. ISBN 0-670-88695-5

İlgili dokümanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Çöküş (Der Untergang), 2004 yapımı Alman filmi.