Hitler Gençliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hitler Gençliği
Etkin1922-1945
ÜlkeAlmanya
Bağlılık Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi
TipiGençlik kuruluşu
Büyüklük8 milyon (1940)
SloganBlut und Ehre
("Kan ve Onur")
SavaşlarıII. Dünya Savaşı
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Baldur von Schirach
Arthur Axmann
Berlin'de Lustgarten'de düzenlenen bir mitingde Nazi selamını gerçekleştiren Hitler Gençliği üyeleri, 1933
Tüfekle talim yapan Hitler Gençliği, 1943
1935'te, Çin Cumhuriyeti Hükûmeti'nin izniyle kurulan Çin Cumhuriyeti Hitlerjugend kampı
1930'lardan kalma bir Hitler Gençliği üniforması

Hitler Gençliği (Almanca: Bu ses hakkındaHitlerjugend ), genç Alman erkeklere nasyonal sosyalist ilkeleri öğretmek ve onları bu ilkeler doğrultusunda yetiştirmek amacıyla Baldur von Schirach'ın 1922'de kurduğu bir örgüttür. Örgüt Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin alt kuruluşu olarak doğrudan Adolf Hitler'e bağlıydı. 1933'ten itibaren Almanya'da 8,7 milyon üyesiyle (tüm Alman gençliğinin %98'i) devlet tarafından tanınan tek gençlik derneği haline gelmiştir.

Alman gençlerinin yaklaşık %60'ı, Alman gençliğiyle ilgili tüm programları yöneten Baldur von Schirach'ın önderliğindeki Hitler Gençliği içinde örgütlenmişti. 1 Temmuz 1936'da örgüt bütün genç ari Almanların katılması mecburi tutulan bir devlet kurumu hâline gelmişti. Örgütün başına daha sonra Arthur Axmann geçmişti.

Hitler Gençliği, 1933'ten itibaren 1945 yılına kadar, Almanya'daki tek resmî gençlik örgütü idi. Kısmen bir paramiliter örgüt olmuş, 14-18 yaş arasındaki erkek gençler bu örgüte katılmıştı. Aynı yaş aralığındaki kızlar için Bund Deutscher Mädel (Alman Kız Birliği), 10-14 yaş arasındaki oğlanlar için ise Deutsches Jungvolk (Alman Gençliği) kurulmuştu.

Nisan 1932'de Şansölye Heinrich tarafından yaygın siyasi şiddeti durdurmak amaçlı bir girişim olarak Hitler Gençliği yasaklandı ama Franz von Papen tarafından, Hitler'i yatıştırmak için yasak kaldırıldı.

1945 yılında Nazi Almanyası teslim olup organizasyon fiilen ortadan kalkmıştır. 10 Ekim 1945 tarihinde, diğer Nazi Partisi örgütleri ile birlikte Müttefik Kontrol Konseyi tarafından yasa dışı ilan edildi. Alman Ceza Kanunu'nun 86. maddesine göre, Hitler Gençliği "anayasaya aykırı örgüttür" ve eğitim veya araştırma amaçları dışında kendi sembollerinin dağıtımı veya kamu kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir.

Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1922'de Münih merkezli Nazi Partisi, Jugendbund der NSDAP adlı resmî gençlik organizasyonunu kurdu.[1] Başarısızlıkla sonuçlanan Birahane Darbesi'ni (Kasım 1923'te) takiben, Nazi gençlik grupları görünüşte dağıldılar, ancak pek çok unsuru, yeraltı yerlerine girdi ve gizlice küçük isimler altında çalıştı. Nisan 1924'te Jugendbund der NSDAP, Großdeutsche Jugendbewegung (Büyük Alman Gençlik Hareketi) olarak yeniden adlandırıldı.

Gerhard Roßbach'ın Schilljugend-Gruber'i rakip bir organizasyonla kısa bir süre güç mücadelesinden sonra hâkim oldu ve "Büyük Alman Gençlik Hareketi" Nazi Partisi'nin resmî gençlik örgütü oldu. Temmuz 1926'da Hitler-Jugend, Bund deutscher Arbeiterjugend ("Hitler Gençliği, Alman İşçi Gençliği Birliği") olarak değiştirildi ve ilk defa resmî olarak Sturmabteilung'un ayrılmaz bir parçası hâline geldi. Hitler-Jugend ismi Hans Severus Ziegler'in önerisi üzerine alındı.[2]

Doktrini[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler Gençliği'nin üyeleri gelecekteki "Aryan süperleri" olarak görüldü ve ırkçılığa maruz bırakıldı. Buradaki amaç, Hitler Gençliği üyelerinin asker olmasını sağlayacak motivasyonu aşılamak, Nazi Almanyası için sadakatle savaşmaktı. Akademik çalışmalardan çok fiziksel ve askerî eğitime ağırlık verilmiştir. Nazi döneminde Almanya'da spor faaliyetlerini teşvik eden ve koordine eden şemsiye organizasyon olan Nationalsozialistischer Reichsbund für Leibesübungen (NSRBL), Alman gençliğine sağlanan fiziksel uygunluk geliştirme programlarını denetleme sorumluluğunu taşıyordu.[3]

Hitler Gençliği aynı zamanda Kilise gençlik hareketlerini parçalamak için kullanılmıştır.[4]

İzci hareketinin Alman kontrolündeki ülkelerde yasaklanmasından sonra, Hitler Gençliği içeriğinin ve niyetinin değiştirilmesine rağmen faaliyetlerinin çoğunu elinde tuttu. Örneğin birçok etkinlik, silah eğitimi, saldırı rotası devreleri ve temel taktikler ile askerî eğitime oldukça yakındı. Yaşlı çocuklar tarafından gençlere karşı yapılan bazı zulüm tolere edildi ve hatta teşvik edildi, çünkü çocukların yetersiz kalmasını önleyecek ve geri kalanını sertleştireceğine inanılıyordu.[5]

II. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 yılında, Artur Axmann, Reichsjugendführer olarak Schirach'ın yerini aldı ve Hitler Gençliği liderliğini devraldı. Axmann, Hitler Gençliği'ni, savaş görevlerini yerine getirebilecek bir yardımcı grubu olacak şekilde reform başlattı. Hitler Gençliği, Alman itfaiyesinde aktif oldu ve Müttefik bombardımandan etkilenen Alman şehirlerini kurtarma çabalarına destek oldu. Hitler Gençliği; Reich Posta Servisi, Deutsche Reichsbahn, itfaiye ve Reich Radyo Hizmeti gibi kurumlara destek olmak amacıyla uçaksavar savunma ekipleri arasında da görev yaptı.

1943 itibarıyla, Nazi liderleri, muazzam askerî kayıplar nedeniyle tükenmiş insan gücü yerine yedek askerî birlik hâline getirdiği Hitler Gençliği'ni kullanmaya başladı. 1943 yılında, 12. SS Panzer Tümeni "Hitlerjugend" SS-Brigadeführer Fritz Witt komutasında kuruldu. Hitler Gençliği, Caen'in kuzeyindeki İngiliz ve Kanadalı güçlerine karşı Normandiya Çıkarması sırasında konuşlandırıldı.

Bagration Harekâtı ve doğudaki Lvov-Sandomierz Taarruzu ve batıdaki Cobra Harekâtı kombinasyonu ile Alman kayıpları arttıkça, Hitler Gençliği üyeleri her zamankinden daha genç yaşta istihdam edildi. 1945 yılına gelindiğinde, Volkssturm yaygın olarak 12 yaşındaki Hitler Gençliği üyelerini kendi saflarına sokuyordu. Berlin Savaşı sırasında Arthur Axmann'ın Hitler Gençliği, son savunma hattının büyük bir bölümünü oluşturdu ve en sert savaşçılar arasında yer aldığı bildirilmiştir. Şehir komutanı General Helmuth Weidling, Axmann'a Hitler Gençliği muharebe gruplarını dağıtılması emrini vermesine rağmen, bu karışıklık asla gerçekleşmemiştir. Gençlik tugayının geriye kalanları ilerleyen Rus kuvvetleri tarafından ağır yaralandı; sadece iki kişi hayatta kaldı.[6]

II. Dünya Savaşı sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler Gençliği, Müttefikler tarafından Nazilerden arındırma sürecinin bir parçası olarak dağıtıldı. Bazı Hitler Gençliği üyeleri savaş suçlarından dolayı şüpheli duruma düştüler ancak, çocuk oldukları için bu iddiaları kovuşturmaya yönelik ciddi çaba harcanmadı. Hitler Gençliği hiçbir zaman suç örgütü ilan edilmediği hâlde, yetişkin liderler genç Alman gençlerin zihnini bozduğu için kirletilmiş olarak görülüyordu. Hitler Gençliği'nin birçok yetişkin lideri, Müttefik yetkililer tarafından yargılandı ve Baldur von Schirach 20 yıl hapis cezası aldı.

Bununla birlikte, Artur Axmann 1940'tan bu yana Hitler Gençliği'nin işlerli lideri olarak görev yapıyordu. 39 yaşındaki Axmann, Hitler Gençliği'nin lideri olduğu için değil, Viyana'nın Gauleiter görevine karşı insanlık suçlarından hüküm giymişti. Mayıs 1949'da üç ay hapis cezasına çarptırıldı ancak savaş suçlarından bulunmadı. 1920 ve 1930'larda doğan Alman çocuklar Soğuk Savaş yıllarında yetişkinler hâline geldi. Üyelik 1936'dan sonra zorunlu olduğundan, hem Batı hem de Doğu Almanya'daki birçok üst düzey liderin Hitler Gençliği'nin üyesi olması şaşırtıcı ve nadir bir şey değildi. Üyelerin siyasi figürlerini kara listeye koyulması için pek çok çaba sarf edildi, çünkü pek çoklarının bu konuda fazla tercihi yoktu.

Örgütlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkekler yaşlarına göre üç gruba ayrılıyordu. 6-10 yaşlar arasındaki erkekler Pimpfe'ye (Küçük Yaramazlar) katılarak eğleniyor, yürüyüş yapıyor, gezi ve kamplara katılıyordu. Açık hava sporları mecburiydi. 10 yaşına gelenler faaliyetlerin daha militarist hale geldiği Deutsche Jungvolk'a (Alman Gençleri) geçiyordu. Bu gruptakiler harita okumayı öğreniyor, siyah şortları ve ten rengi gömlekleri ile geçit törenleri düzenliyorlardı. Son olarak, 14-18 yaşları arasındakiler Hitler Gençliği'ne terfi ediyordu. Burada silah kullanmayı öğreniyor, kendilerini askerlik hayatına hazırlayacak tatbikatlar yapıyorlardı.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "First NSDAP-related organisation of German youth." 2 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. feldgrau.com. Retrieved: 1 Şubat 2010.
  2. ^ Ernst Klee, Das Personenlexikon zum Dritten Reich. Wer war was vor und nach 1945, Fischer Taschenbuch Verlag, Zweite aktualisierte Auflage, Frankfurt am Main 2005, ISBN 978-3-596-16048-8, p. 694.
  3. ^ "Hitlerjugend: An In-Depth History." 25 Mart 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. axishistory.com. Retrieved: 1 February 2010.
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2016. 
  6. ^ Butler 1986, p. 172.
  7. ^ All About History Özel Nazi Almanyası dergisi, sayı 01, p.60

İlgili şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili medyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Manga[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler Gençliği üyelik belgesi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]