Hitler Gençliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hitler Gençliği
HJemblem3.png
Etkin 1922-1945
Ülke Almanya
Bağlılık Parteiadler der Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (1933–1945) (andere).svg Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi
Tipi Gençlik kuruluşu
Büyüklük 2.3 milyon (1933)
Slogan Blut und Ehre
("Kan ve Onur")
Savaşları II. Dünya Savaşı
Komutanları
Ünlü
komutanları
Baldur von Schirach
Arthur Axmann

Hitler Gençliği (Almanca: Bu ses hakkında Hitlerjugend ), genç Alman erkeklere nasyonal sosyalist ilkeleri öğretmek ve onları bu ilkeler doğrultusunda yetiştirmek amacıyla Baldur von Schirach'ın 1922'de kurduğu bir örgüttür. Örgüt Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin alt kuruluşu olarak doğrudan Adolf Hitler'e bağlıydı.

Alman gençlerinin yaklaşık % 60'ı, Alman gençliğiyle ilgili tüm programları yöneten Baldur von Schirach'ın önderliğindeki Hitler Gençliği içinde örgütlenmişti. 1 Temmuz 1936'da örgüt bütün genç ari Almanların katılması mecburi tutulan bir devlet kurumu haline gelmişti. Örgütün başına daha sonra Arthur Axmann geçmişti.

Hitler Gençliği, 1933 itibaren 1945 yılına kadar, Almanya'da tek resmi gençlik örgütü idi ve kısmen bir paramiliter örgüt olmuş; 14-18 yaş arası erkek gençler bu örgüte katılmış, genç erkekler için Deutsches Jungvolk (Alman Gençlik), ve Alman Kız Birliği kurulmuştur.

Nisan 1932 yılında Şansölye Heinrich tarafından yaygın siyasi şiddeti durdurmak amaçlı bir girişim olarak Hitler Gençliği yasaklandı ama Franz von Papen tarafından, Hitler'i yatıştırmak için yasak kaldırıldı.

1945 yılında Nazi Almanyası teslim olup organizasyon fiilen ortadan kalkmıştır. 10 Ekim 1945 tarihinde, diğer Nazi Partisi örgütleri ile birlikte Müttefik Kontrol Konseyi tarafından yasa dışı ilan edildi. Alman Ceza Kanununun 86. maddesine göre, Hitler Gençliği "anayasaya aykırı örgüttür" ve eğitim veya araştırma amaçları dışında kendi sembollerinin dağıtımı veya kamu kullanımına kesinlikle izin verilmemektedir.

II. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 yılında, Artur Axmann, Reichsjugendführer olarak Schirach'ın yerini aldı ve Hitler Gençliği liderliğini devraldı. Axmann, Hitler Gençliğini, savaş görevlerini yerine verebilecek bir yardımcı grubu olacak şekilde reform başlattı. Hitler Gençliği Alman itfaiyesinde aktif oldu ve Müttefik bombardımandan etkilenen Alman şehirlerini kurtarma çabalarına destek oldu. Hitler Gençliği; Reich Posta Servisi, Deutsche Reichsbahn, itfaiye ve Reich Radyo Hizmeti gibi kurumlara destek olmak amacıyla uçaksavar savunma ekipleri arasında da görev yaptı.

1943 itibarıyla, Nazi liderleri, muazzam askeri kayıplar nedeniyle tükenmiş insan gücü yerine yedek askeri birlik haline getirdiği Hitler Gençliğini kullanmaya başladılar. 1943 yılında, 12. SS Panzer Tümeni "Hitlerjugend" SS-Brigadeführer Fritz Witt komutasında kuruldu. Hitler Gençliği, Caen'in kuzeyindeki İngiliz ve Kanadalı güçlerine karşı Normandiya Çıkarması sırasında konuşlandırıldı.

İlgili şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili medyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Manga[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler Gençliği üyelik belgesi

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]