Peter Högl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Peter Högl (d. 19 Ağustos 1897 – ö. 2 Mayıs 1945), İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Berlin'de Führerbunker'de görev yapan SS-Obersturmbannführer (Yarbay) rütbeli bir Alman subayıydı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Peter Högl Bavyera'da Dingolfing yakınlarında doğdu. Değirmencilik yaptı. Okuldan ayrıldı sonra, 1916 yılında 16. Bavyera Piyade Alayına katıldı ve Astsubay olarak görev yaptı. I. Dünya Savaşı'nda aktif hizmet gördü ve Unteroffizier rütbesine ulaştı. 1919 yılında ordudan ayrıldı ve Polis Teşkilatına geçti. 1932 yılında kriminal polisliğe transfer olarak Bavyera polisine katıldı.

1933 yılında SS'e katıldı Adolf Hitler'i koruyan birliğin bir üyesi oldu ve 1934 yılında Nazi Partisi'ne ve SS'e alındı. SS'te SS-Obersturmführer (Teğmen) rütbesini aldı. Nisan 1935'ten itibaren Reichssicherheitsdienst (Reich Güvenlik Servisi)'de Johann Rattenhuber'in yardımcısı oldu ve Bölüm 1 (Hitler'in kişisel korunmasından sorumlu) Başkanı olarak atandı.

1944'te kriminal polis komiseri ve Obersturmbannführer oldu.

Ocak 1945 yılından başlayarak Högl, Berlin'in merkezindeki Reich Başbakanlığının bahçe altında bulunan Führerbunker'de zamanını geçirdi.

28 Nisan 1945 tarihinde, Heinrich Himmler'in, İsveçli Kont Folke Bernadotte aracılığıyla Batılı Müttefiklere teslim olma müzakere başladığını keşfetti. Högl Berlin'de Himmler'in irtibat subayı SS-Gruppenführer (Korgeneral) Hermann Fegelein'ı derhal bulmak için görevlendirildi. Högl, Macar metresi ile Berlin'den İsveç ya da İsviçre'ye kaçmaya hazırlanırken Fegelein'ı evinde yakaladı. Fegelein biraz nakit para ve sahte pasaport ile sivil elbiselerini giymişti.

2 Mayıs 1945 tarihinde gece yarısından sonra Weidendammer Köprüsü'nden geçerken kafasından yaralandı ve aldığı yaralarından dolayı öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]