Alman Reich Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alman Reich Partisi
Deutsche Reichspartei
KısaltmaDRP
Genel başkanAdolf von Thadden
Kuruluş tarihi1950
Kapanış tarihi1964
ÖnceliAlman Sağ Partisi
İdeolojiNeo-Nazizm
Alman milliyetçiliği
Muhafazakârlık
Siyasi pozisyonAşırı sağ

Alman Reich Partisi (Almanca: Deutsche Reichspartei - DRP), 1950'de Alman Sağ Partisi'nin (Deutsche Rechtspartei) ardılı olarak Batı Almanya'da kurulmuş milliyetçi ve neo-Nazi bir partiydi.

DRP, Bundestag'ta sandalyeye sahip Alman Sağ Partisi üyelerinin çoğunun daha resmî bir parti ağı kurmaya karar vermeleri üzerine kurulmuştu. Parti, milliyetçilerden, muhafazakârlardan ve eski Nazi Partisi üyelerinden oluşmaktaydı. Adolf von Thadden, Otto Hess, Alexander Andrae, Oskar Lutz, Hans-Bernhard von Grünberg, Wilhelm Meinberg, Hans Schikora ve Heinrich Kunstmann gibi eski Nazi Partisi üyelerinin yanı sıra Wehrmacht'ta görev yapmış birçok subay ve general de bu partide toplanmıştı. Zamanla parti üyelerinin sayısı arttı ve neo-Naziler parti içinde çoğunluğu oluşturmaya başladı. Aslında DRP neo-Nazi bir oluşum olarak kurulmamıştı ve parti kurucuları nasyonal sosyalizme karşı mesafeli duruyorlardı, "Deutsche Reichspartei" isminde kastedilen Reich dönemi ise İkinci Reich, yani 1871-1918 arasında varlığını sürdürmüş olan Alman İmparatorluğu idi. Ancak 1952'de Sosyalist Reich Partisi'nin (SRP) Almanya Federal Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanması üzerine SRP üyeleri DRP'ye katıldılar. 1953'te Hans-Ulrich Rudel'in partiye katılmasıyla DRP neo-Nazizme yönelmeye başladı ve parti kesin bir şekilde nasyonal sosyalizmi benimsedi.

Parti, 1950'li yıllar boyunca bazen başarılı, bazen başarısız oldu. Yapılan seçimler sonucunda 1951 ve 1955 yıllarında Aşağı Saksonya eyalet parlamentosuna milletvekili gönderdiler ve büyük bir atılım gerçekleştirerek 1959'da Renanya-Palatina eyalet seçimlerinde de bu eyaletin parlamentosunda sandalye kazanmayı başardılar. DRP bu seçimlerde % 5.1 oy kazanarak eyalet parlamentosuna milletvekili gönderebildi. Ayrıca DRP'yi 1953'e kadar Bundestag'ta 5 milletvekili temsil etmişti.

DRP'nin parti politikalarından en önemlileri anti-komünist bir stratejiyle Almanya'da köylülerin çıkarına yapılacak bir toprak reformu gerçekleştirmek ve gerekirse savaş yoluyla II. Dünya Savaşı sonunda kaybedilen toprakları geri alarak 1937 yılının sınırlarına dönmek istemeleriydi.

DRP 1962'de İngiliz neo-faşist Oswald Mosley'in organize ettiği ve Avrupa ülkelerindeki birkaç aşırı sağcı partinin bir araya geldiği uluslararası bir toplantıya katıldı. 1964'te DRP yöneticileri, partinin başarısız gidişatına karşı Alman Partisi (Deutsche Partei) ve Gesamtdeutsche Partei ile yakın ilişkiler kurdular ve bu partilerin liderleri ile temas sağladılar. Diğer sağcı partiler ile birleşerek "ulusal demokratik güçlerin" daha güçlü bir birlik oluşturması gerektiğine karar veren DRP yönetimi Bonn kentinde bir toplantı düzenleyerek partiyi kapattılar. Aynı yıl içerisinde Almanya Ulusal Demokratik Partisi (NPD) kuruldu.