Heinrich Müller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Heinrich Müller
Bundesarchiv Bild 183-R98680, Besprechung Himmler mit Müller, Heydrich, Nebe, Huber.jpg
Takma adı "Gestapo" Müller
Doğum Münih, Almanya
Ölüm Berlin
Bağlılığı Flag of the German Reich (1935–1945).svg Nazi Almanyası
Hizmet yılları 1935 - 1945
Birimleri SS
Komuta ettiği Gestapo Şefi
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı

Heinrich Müller (d. 28 Nisan 1900 - ö. ölüm tarihi bilinmiyor fakat Mayıs 1945'de öldüğü tahmin ediliyor), Nazi Almanyası'nda politik polis (Polis Kurumu Korgenerali), Gestapo yöneticisi ve Holokost idamlarının sorumlusu.

Heinrich Müller Güvenlik Başdairesi' nde (RSHA) planlanmış, hazırlanmış ve organize edilmiş hemen hemen bütün faaliyetlerde üst düzey görevli olarak önemli rol oynamıştır. Eylül 1939 başlarında siyasi karşıtların öldürülmeleri talimatını vermiştir. Adolf Eichmann'ın başında bulunduğu Yahudi Şubesi de Müller'in sorumluluğu altındaydı. Sovyetler Birliği Yahudilerinin katledilmesi planının uygulamaya konmasının en ufak ayrıntısına kadar Müller'in doğrudan etkisi olmuştur. Üstü olan Reinhard Heydrich'in kendisine verdiği talimatların, kendi birlikleri tarafından yerine getirilmesini sağlıyor ve gerçekleştirilen eylemleri rapor ve tebliğ ediyordu.

Heinrich Muller 1 Mayıs 1945'de Berlin'deki Führerbunker'de son görülen kişiydi. Kızıl Ordu'nun Berlin'e girmesinden sonra kayboldu.

Ölümünün ardındaki sır perdesi henüz aralanmamış olsa da Müller'in Reich'ın gizli belgelerini Sovyetlere verdiği, karşılığında da yaşamının bağışlandığı tahmin ediliyor. Avrupa'daki Sovyet Gizli Servisleri adına çalışan ajanları ele geçirdikten sonra bunların telsizleri aracılığıyla çok gizli bilgileri Moskova'ya ilettiği iddia ediliyor(Kızıl Orkestra, Gilles Perrault). Berlin kuşatılmadan önce kaçma şansı varken kalması ise Führerbunker'de telsiz yayınlarına devam ettiği şeklinde yorumlanıyor. Savaştan sonra ABD ve İngiliz servisleri Müller'in peşine düşmesine rağmen onu bulamamıştı. NKVD'nin onu Güney Amerika'a kaçırdığı ve yıllarca burada yaşadığı tahmin ediliyor. Adolf Eichman'ın 1960'da MOSSAD tarafından Arjantin'de ele geçirilmesi bu iddiaların pek de yersiz olmadığını gösteriyor.