Baldur von Schirach

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Baldur von Schirach
Schirach, 1942'de "Reichsstatthalter" olarak
Reichsjugendführer
Görev süresi
30 Ekim 1931 - 8 Ağustos 1940
Yerine geldiği Makam kuruldu
Yerine gelen Artur Axmann
Gençlik Eğitiminden sorumlu Reichsleiter
Görev süresi
2 Haziran 1933 - 8 Mayıs 1945
Reichsgau Viyana'nın Reichsstatthalter
Görev süresi
8 Ağustos 1940 - 8 Mayıs 1945
Yerine geldiği Josef Bürckel
Yerine gelen Makam kaldırıldı
Reichsgau Viyana'nın Gauleiter
Görev süresi
8 Ağustos 1940 - 8 Mayıs 1945
Yerine geldiği Josef Bürckel
Yerine gelen Makam kaldırıldı
Kişisel bilgiler
Doğum Baldur Benedikt von Schirach
09 Mayıs 1907(1907-05-09)
Berlin, Brandenburg, Prusya, Alman İmparatorluğu
Ölüm 08 Ağustos 1974 (67 yaşında)
Kröv, Rhineland-Pfalz, Almanya Federal Cumhuriyeti
Partisi Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi ​​(NSDAP)
Evlilik(ler)
Çocuk(lar) 4, Richard von Schirach dahil
Ödülleri Elmaslı ve Yakutlu Hitler Gençliği Altın Onur Rozeti
Altın Parti Rozeti
Demir Haç, 2. sınıf
İmzası
Askerî hizmeti
Bağlılığı  Nazi Almanyası
Branşı Ordu
Hizmet yılları 1939-1940
Rütbesi Asker
Birimi Piyade Alayı Großdeutschland
Çatışma/savaşları Fransa Savaşı

Baldur Benedikt von Schirach (9 Mayıs 1907, Berlin - 8 Ağustos 1974, Kröv, Renanya-Palatina), 1931-1940 yılları arasında Hitler Gençliği (Hitlerjugend) lideriydi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Baldur von Schirach, 1907'de Berlin'de tiyatro yönetmeni Rittmeister Carl Baily Norris von Schirach (1873-1948) ve Amerikalı eşi Emma Middleton Lynah Tillou'nun oğlu olarak doğdu. İngilizce evinde öğrendiği ilk dildi ve beş yaşına kadar Almanca konuşması mümkün olmadı. Viktoria ve Rosalind von Schirach adlı iki kız kardeşi ve Karl Benedict von Schirach vardı. Erkek kardeşi 1919 yılında 19 yaşındayken intihar etti.

17 yaşında Adolf Hitler ile tanışması bütün hayatını etkilemişti. Weimar'daki bu karşılaşma, Schirach'ı Hitler'in en güvendiği isimlerden biri yapmıştı.

Schirach 10 yaşında Wehrjugendgruppe (askeri Harbiyeli grubu) katıldı ve 1925 yılında Nazi Partisi'nin (NSDAP) bir üyesi oldu. Yakın zamanda Münih'e transfer edildi ve 1929 yılında Nationalsozialistischen Deutschen Studentenbund (NSDStB, Nasyonal Sosyalist Alman Öğrenci Ligi) lideri oldu. 1931 yılında NSDAP Reichsjugendführer (Gençlik Lideri) seçildi ve 1933 yılında Hitler Gençliği (Hitler-Jugend) başkanı yapıldı ve bir SA rütbesi olan Gruppenführer'e terfi etti. 1934 Nürnberg mitingi gibi, bundan sonraki mitinglerde de sıkça göründü.

Hitler'e Almanya'da kurulmuş en büyük gençlik örgütünü yaratacağının sözünü verdi ve bu sözünü tuttu. Hitler'in fotoğrafçısı ve yakın dostu Heinrich Hoffmann'ın kızı 19 yaşındaki Henriette ile 31 Mart 1932'de evlendi. Von Schirach'ın ailesi bu evliliğe şiddetle karşı çıktı ama Hitler ısrar etti. Hitler'in dostu olan kayınpederi sayesinde yeri tamamen sağlamlaştı. Bu ilişki sayesinde, von Schirach Hitler'in yakın çevresinin bir parçası haline geldi. Genç çift, Hitler'in "Berghof" konukları arasına katıldılar. Eşi Henriette von Schirach ile Angelika Benedikta von Schirach (1933 doğumlu), Klaus von Schirach (1935 doğumlu), Robert von Schirach (1938) ve Richard von Schirach (1942 doğumlu) isimli dört çocuk sahibi oldular.

Hitler, Bormann, Göring ve von Schirach Obersalzberg'de (1936)

1936 yılında devlet sekreteri oldu. 1940 yılında Müttefik bombardımanı ile tehdit edilen şehirlerden 5 milyon çocuğun tahliyesini düzenledi. Daha sonra o yıl orduya katıldı ve Fransa'da hizmet etmek için gönüllü oldu ve Demir Haç nişanı aldı. Gefreiter (Onbaşı) rütbesiyle 4. Großdeutschland Piyade Alayına katıldı.

Schirach Artur Axmann'a karşı Hitler Gençliği liderliğinin kontrolünü kaybetti ve Viyana'ya savaşın sonuna kadar kaldığı Vali (Gauleiter veya Reichsstatthalter) olarak atandı. Orada bir anti-semitist ve bir anti-Hristiyan oldu. Birkaç yıl içinde Alman ölüm kamplarına Viyana Yahudilerinin gönderilmesinden sorumlu oldu. Viyana'daki Yahudilerin toplama kamplarına sevkiyatından sorumluydu. Görev yaptığı dönemde 65.000 Yahudi, Viyana'dan Polonya'ya sınırdışı edildi ve 15 Eylül 1942 tarihinde bir konuşmasında, yapılan sınırdışı işlemlerine "Avrupa kültürüne katkı" olarak nitelendirdi. Viyana yaşamı Baldur ve eşini büyülemişti; İmparatorluk günlerini aratmayacak geceler organize ettiler. Savaşın sonlarına doğru entartet ilân edilmiş isimlerinde eserlerinin sergilenmesine izin vermesi sebebiyle Hitler ile arasının bozulduğu iddia edilir. 1943 yılında gözden düşmüş, ancak görevinde kalmıştır. Silahlanma Bakanı Albert Speer gibi Schirach'da Hitler ile savaş bitmeden bağlarını koparmıştı.

Savaştan sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın bitiminden sonra Schirach 1945 yılında teslim oldu ve Nürnberg'de yargılandı. Duruşmada Schirach, Hitler'i (diğeri Albert Speer) kınayan yalnızca iki kişiden biriydi. Toplama kamplarını bilmediğini söyledi. Ayrıca Martin Bormann'a Yahudilere yönelik insanlık dışı muameleyi protesto ettiğine dair kanıtlar gösterdi. Schirach, duruşmalarda anti-semitizminin kökeninin Henry Ford'un The International Jew (Uluslararası Yahudi) okumalarında bulunabileceğini iddia etti. Hitler Gençliğinin inşasında oynadığı rol nedeniyle barışa karşı suç işlemekle suçlandı fakat bu suçtan beraat etti. Ancak, Polonya'da ölümlere yol açan Viyana Yahudilerinin sınırdışı edilmesi emrini verdiği için insanlığa karşı suç işlemekten 1 Ekim 1946 tarihinde suçlu bulundu. Nürnberg mahkemelerinde 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkûm olarak Berlin'deki Spandau Cezaevi'nde 20 yıl tutuklu olarak kaldı.

20 Temmuz 1949'da karısı Henriette von Schirach (3 Şubat 1913 - 27 Ocak 1992) hapiste iken onu boşadı. Lothar Machtan'ın Gizli Hitler adlı kitabında, von Schirach'ın biseksüel olduğunu iddia etmiştir.

30 Eylül 1966 tarihinde serbest bırakıldı ve Güney Almanya'da sessizce emekli oldu. Ich glaubte an Hitler ("Hitler'e inanan") isimli Anılarını yayınladı ve Kröv'de 8 Ağustos 1974 tarihinde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Baldur von Schirach İngilizce Wikipedia maddesi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]