Kazimira Prunskienė

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kazimira Prunskienė
Litvanya Başbakanı
Görev süresi
17 Mart 1990 - 10 Ocak 1991
Cumhurbaşkanı Vytautas Landsbergis
Yerine geldiği Yeni makam
Yerine gelen Albertas Šimėnas
Kişisel bilgiler
Doğum Kazimira Danutė Prunskienė
26 Şubat 1943 (81 yaşında)
Vasiuliškė, Ostland (şimdi Litvanya)
Partisi Komünist Parti (1990 öncesi)
Çiftçi ve Yeşiller Birliği (1990-2003)
Halk Partisi (2003-günümüz)
Bitirdiği okul Vilnius Üniversitesi
İmzası

Kazimira Danutė Prunskienė (d. 26 Şubat 1943, Švenčionys İlçe Belediyesi) 11 Mart 1990'da bağımsızlık ilanı ve Gediminas Kirkilas hükûmetinde Tarım Bakanı'nın ilanından sonra Litvanya'nın ilk Başbakanı oldu.

Köylüler ve Yeni Demokrat Parti Birliği ve Litvanya Halk Partisi lideriydi. 1981-1986 yılları arasında Batı Almanya'da çalıştı. 2004 yılındaki Litvanya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Valdas Adamkus'a karşı ve temyiz edilen cumhurbaşkanı Rolandas Paksas'ı destekleyen taraflardan oy almayı umarak yarıştı. İlk turda ikinci oldu ve yenildi.

Prunskienė, aynı zamanda şu andaki ve eski kadın cumhurbaşkanları ve başbakanlarının uluslararası bir ağ olan Kadın Dünya Liderleri Konseyi üyesidir. Misyonu, kadınlar için kritik öneme sahip konular üzerinde toplu eylem için küresel düzeyde üst düzey kadın liderleri harekete geçirmek ve eşitlikçi bir gelişme sağlamaktır.

Gençliği ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Prunskienė, Vasiuliškės köyünde, Kazimira Danutė Stankevičiūtė ismi ile olarak doğdu. Babası Pranas Stankevičius, ormancılık görevlisi olarak çalıştı ve birkaç hektarlık araziye sahipti.[1] Gitar, keman, konçertina ve kendi yapım borusunu da içeren, ülke çapında düğünlerde birçok çalgıyı çalabilen neşeli bir müzisyen olarak bilinir. Babası Stankevičius, Kazimira bir yaşındayken Labanoras Ormanı'nda NKVD tarafından öldürüldü.

Runskienė, Vilnius Üniversitesi'ne girdi, 1965 yılında ekonomi bölümünden mezun oldu. Daha sonra 1980'lerin sonlarında aynı konuda aynı üniversiteden doktorasını kazandı. Daha sonra önce öğretim görevlisi olarak üniversitede kaldı, daha sonra sanayi ekonomisi bölümünde kıdemli bir ortak olarak kaldı.[2]

Prunskienė, önce Povilas Prunskus ile evlendi. 1963-1971 yılları arasında üç çocuğu vardı: Vaidotas adlı bir oğlu ve Rasa ve Daivita adlı iki kızı. Sonradan ilk kocasından boşandı ve 1989'da Algimantas Tarvidas ile yeniden evlendi.[3]

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Prunskienė, üniversiteden hükûmet çevrelerine yavaş yavaş ilerledi. 1980'de Litvanya Komünist Partisine katıldı. 1986'da Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin Tarım Ekonomisi Araştırma Enstitüsünün müdür yardımcılığına başladı.[4] 1988'de Litvanya'nın bağımsızlık yanlısı lider grup haline gelen Sąjūdis'in yeniden yapılandırma hareketi olan kökleri kurmaya yardım etti.[5] 17 Mart'ta Litvanya Yüksek Konseyi tarafından ilk hükûmetin Başbakanlığına seçildi ve Çökmekte olan SSCB lideri Mikhail Gorbachev'in yerine getirdiği bir ekonomik ambargo ile Litvanya'yı kontrol altına alma girişimi ile derhal karşı karşıya kaldı. Prunskienė, Gorbaçov'la olan ambargo konusunda Helsinki Komisyonu gibi komitelerle müzakerelere destek vermeye çalışmak için ABD de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına yolculuk yaptı. Görevden dokuz ay sonra istifa etti ve daha sonra Litvanya Tarım Bakanı oldu. etti. Ayrıca 2009'da ayrılmadan önce Ulusal Çiftçi Partisi'nin lideri oldu. Kısa bir süre sonra Litvanya Halk Partisi'ni kurdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Opfell. pgs. 161-168
  2. ^ Opfell Pgs. 161-168
  3. ^ Opfell, pp. 161-168.
  4. ^ Opfell. Pgs. 161-168
  5. ^ Smith. Pg. 120
Siyasi görevi
Yeni makam Litvanya Başbakanı
1990–1991
Sonra gelen
Albertas Šimėnas