Maksimos (aziz)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aziz Maksimos
Maximus Confessor.jpg
Aziz Maksimos'un ikonası
İtirafçı, Teolog
Doğum y. 580
Konstantinopolis ya da Filistin
Ölüm 13 Ağustos 662
Tsageri,[1] Gürcistan'da sürgünde
Kutsayanlar Doğu Ortodoks Kilisesi
Roma Katolik Kilisesi
Anglikan Komünyonu
Lütercilik
Yortu 13 Ağustos (Miladi takvim), 21 Ocak ya da 13 Ağustos (Jülyen takvimi)

İtirafçı Maksimos (Modern YunancaΜάξιμος ὁ Ὁμολογητής), Teolog Maksimos ya da Konstantinopolisli Maksimos (y. 580 – 13 Ağustos 662), Hristiyan keşiş, teolog ve bilgin.

Yaşamının erken dönemlerinde Bizans İmparatoru Herakleios'un hizmetinde bir memur olan Maksimos daha sonra politik alandan çekilip manastıra kapandı. Felsefenin birçok öğretisini, özellikle zamanın yaygın öğretileri olan Platonik diyalogları, Aristotales'in öğretilerini ve Plotinus, Porfiri, Iamblichus, ve Proklus gibi birçok Platon sonrası Aristotales ve Platon yorumcusunu okudu. Arkadaşlarından birisi Monotelitizm olarak adlandırılan Kristolojik ideolojiyi benimsedikten sonra Maksimos desteklediği Kalkedoncu görüş olan İsa'da hem insanî hem de tanrısal irade bulunduğu inancı nedeniyle kendini bir ihtilafın içinde bulmuştur.

Doğu Hristiyanlığı'nda da Batı Hristiyanlığı'nda da sonraları aziz ilan edilen Maksimos görüşleri nedeniyle zulme maruz kalmış, çıkarıldığı mahkemede dili ve sağ eli kesilmiş, ardından sürgüne gönderildiği Gürcistan'ın Tsageri kasabasında 13 Ağustos 662'de ölmüştür. Öldükten sonra Üçüncü Konstantinopolis Konsili'nde görüşleri galip gelmiş ve ardından aziz ilan edilmiştir. Azizler arasında 13 Ağustosta ve 21 Ocakta iki yortusu olması nedeniyle özeldir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]