Hierapolisli Apollinaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hierapolis'li Apollinaris
İman savuncusu - piskopos
KutsayanlarBatı ve Doğu Kiliseleri
Yortu8 Ocak

Hierapolis’li Apollinaris ya da Apollinaris Claudius, 2. yy’da yaşamış bir hristiyanlık iman savunucusu ve piskopos. Hem katolikler hem de ortodokslar tarafından hürmet edilir, yortusu 8 Ocak’tadır.[1] Apollinarizm sapkınlığının kurucusu 4. yy’da yaşamış Laodikya'lı Apollinarus ile karıştırılmamalıdır.

Frigya’daki Hierapolis’te yaşayan bir piskopostu ve hristiyan kafirlere karşı yazdığı polemiklerden oluşan incelemeleri ile ünlü olmuştur. 177 yılında İmparator Marcus Aurelius’a ‘XII. Yıldırım Lejyonlarını’ hatırlatmayı amaçladığı ‘Apologia’yı yazmıştır.[2] Bu lejyonun çoğunluğu hristiyanlardan oluşmaktaydı ve imparatorluğa Quaden zaferini kazandırmışlardı. Germen-Kelt kökenli bir halk olan Quade

nleri, Romalı tarihçi Tacitus sayesinde bilmekteyiz.[3]

Eserlerinden sadece birkaç parça günümüze ulaşmıştır, içlerinden en uzununun paskalya tarihli olduğu düşünülmektedir. Eusebios, Sokrates Skolastikos ve Cyr’li Theodoret gibi kilise tarihçileri eserlerinden bahsetmişlerdir. Eusebios’a göre Montanistlere karşı ilk yazanlardan birisidir. Photius Apollinaris’in hem dindarlık üzerine yazılarından hem de pagan ve yahudilere yazdığı hristiyan tanıklıklarının mükemmelliğinden bahseder. Sokrates Skolastikos kendisini İrenaeus, İskenderiyeli Klement ve Patrik Antakya'lı Serapion ile birlikte alıntılar ve İsa Mesih’in dünyaya gelişinde bir insan ruhunu da edindiği fikrini savunanlar arasında sayar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Butler, Alban. "St. Apollinaris, the Apologist, Bishop", Lives of the Saints, vol.1, 1866". 26 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2022. 
  2. ^ Ferguson, Everett (1998). Encyclopedia of Early Christianity. ABD: Garland Publishing. s. 79. ISBN 0-8153-3319-6. 
  3. ^ Campbell, Thomas. "St. Apollinaris Claudius." The Catholic Encyclopedia 26 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Vol. 1. New York: Robert Appleton Company, 1907. 5 September 2017