Polikarp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Polikarp - Yortu: 23 Şubat

Polikarp[1][2] (d. 69 - ö. 155), İzmir'de görev yapmış Hristiyan piskopos ve havarisel baba. Havari/Elçi Yuhanna'nın öğrencisi ve Kilise Babası İreneyus'un öğretmeni olmuştur. Romalılar tarafından idam edilmiştir.

Polikarp havarisel çağı 2. yüzyıl kilisesine bağlar. Filipi'deki (Nome de Kavala - Trakya- Yunanistan) Hristiyanlara yazdığı mektup ciddi ve lütufkar bir dille kaleme alınmıştır.

Filipililer'e mektubun içeriği[3][değiştir | kaynağı değiştir]

Policarp'ın Filipililer'e yazdığı mektup Yunanca olarak korunmuştur. Mektup, Filipi'deki topluluktan gelen ve Policarp'tan kendilerine Antakya'lı İgnatius'un mektuplarından oluşan bir koleksiyon sağlamasını isteyen bir talebe yanıt olarak yazılmıştır.

  • Policarp mektubunda Filipilileri Mesih'in sabrını örnek almaya çağırır ve güçlü ahlaki öğütleri veriyor.

"Hepinizi adalet sözüne uymaya ve tam bir sabırda sebat etmeye davet ediyorum... O halde bu imanda sebat ediniz ve Rabbin örneğini izleyiniz..."

"Çünkü biliyorsunuz, inayet sayesinde kurtuldunuz, eylemleriniz sayesinde değil, İsa Mesih aracılığı ile Tanrı'nın rısazı sayesinde... İstediğini yaparsak, buyruklarına uyarsak, onun sevdiğini seversek, her türlü haksızlıktan, açgözlülükten, para sevdasından, dedikoduculuktan, yalancı tanıklıktan kaçınırsak, kötülüğe kötülükle, hakarete hakaretle, darbeye darbeyle, bedduaya bedduyayla karşılık vermezsek, O'nu dirilten, bizi de diriltecek, Rab'bin öğretisini anımsayalım: yargılanmak istemezseniz, yargılamayın. Bağışlayın ki bağışlanasınız..."

  • Hristiyanları krallar, güçler ve yöneticiler için, kilisenin düşmanları ve ona zulmedenler için dua etmeye davet ediyor.

"Tüm inananlar için dua edin. Krallar, yetki sahipleri, hükümdarlar, size eziyet edenler, kin besleyenler ve Çarmıhın düşmanları için de. Böylece taşıdığınız meyveyi herkes görecek ve siz O'nda kemale erişeceksiniz."[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kutsal Kitap Sözlüğü. Kitab-I Mukaddes Şirketi. 2016. s. 369. 
  2. ^ Hristiyan İlahiyatının Hikayesi. Roger E. Olson. Haberci Basın Yayın Dağıtın Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti. 2020. ss. 49-50. 
  3. ^ New Catholic Encyclopedia - Second Edition (İngilizce). Thomson and Gale. 2003. ss. 464-465 Cilt 11. 
  4. ^ Kilise Babalarından ve Yazarlarından Alıntılar. Hakkı Demirel - Peder Luigi İannitto. Kaya Basım Yayın Dağıtım Tic. Ltd. Şti. 1997. ss. 47-52.