İkili cinsiyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İkili cinsiyet, sosyal sistem veya kültürel inanç yoluyla cinsiyetin iki farklı, zıt maskülen ve feminen formda sınıflandırılmasıdır.

Bu ikili modelde, cins, cinsiyet ve cinsellik varsayılan olarak, kişinin cinsiyetinin doğası gereği kişinin genetik veya gamete dayalı cinsiyetiyle veya doğumda atanan cinsiyetiyle bağlantılı olduğu varsayılabilir. Örneğin, bir erkek doğduğunda, cinsiyet ikiliği, erkeğin görünüşte, karakter özelliklerinde ve davranışlarında, kadınlara heteroseksüel bir çekiciliğe sahip olmak da dahil olmak üzere erkeksi olacağını varsayabilir.[1] Bu yönler giyinme, davranış, cinsel yönelim, isimler veya zamirler, tercih edilen tuvalet veya diğer nitelikleri içerebilir. Bu beklentiler, cinsiyet farklılığı veya uyumsuzluk ifadeleri sergileyen veya cinsiyet kimliği doğum cinsiyetlerine aykırı olan kişilere karşı olumsuz tutumları, önyargıları ve ayrımcılığı pekiştirebilir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Keating, Anne. "glbtq >> literature >> Gender". www.glbtq.com. glbtq: An Encyclopedia of Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender, and Queer Culture. 3 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2015. 
  2. ^ Hill, Darryl B.; Willoughby, Brian L. B. (Ekim 2015). "The Development and Validation of the Genderism and Transphobia Scale". Sex Roles. 53 (7–8): 531-544. doi:10.1007/s11199-005-7140-x. ISSN 0360-0025.