Kadın cinselliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadın cinsiyetini temsil eden sembol.

Kadın cinselliği kadının cinsel kimliğini, cinsel davranışlarını ve bu davranışların fizyolojik, psikolojik, sosyal, kültürel, politik ve ruhsal/dini açılardan değerlendirilmesini kapsar. Hemen hemen tarihin her döneminde ve her coğrafyada, kültürde, görsel ve yazılı sanatta, popüler kültürde insanın ve dolayısıyla kadının cinselliğine dair görüşler açıkça veya gizlenerek ifade edilmiştir.

Birçok toplumun yasal düzenlemelerinde cinsel davranışları sınırlayan uygulamalar bulunur. Tarih boyunca konu üzerindeki görüşler birçok kez değişime uğramıştır.

Fizyolojik[değiştir | kaynağı değiştir]

Orgazm[değiştir | kaynağı değiştir]

Orgazm, veya cinsel zirve, insanın cinsel tepki döngüsü sürecinde biriktirdiği cinsel gerilimin cinsel ilişki esnasında pelvik bölgede ritmik kasılmalara da sebep olarak yoğun bir zevk hissi yaşatarak aniden boşalmasıdır. Kadınlar genellikle erkeklere göre orgazma ulaşmakta daha çok güçlük çekerler.

Kadın orgazmı yaşayabilmek için birden fazla cinsel uyarana ihtiyaç duyabilir.

Çoklu orgazm[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakat aynı zamanda genellikle kadının erkekten çok daha sık ve objektif değerlendirmelere göre de daha yoğun biçimde orgazm yaşayabileceği/yaşayabildiği da tespit edilmiştir.

Biyolojik ve evrimsel yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadın orgazmının biyolojik olarak fonksiyonu, bazı araştırmacıların dile getirdiği üzere insan türünün hayatta kalmasında elzem bir yer tutmamasından dolayı tam olarak anlaşılmış değildir.[1]

Erojen bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınların erojen bölgeleri sinir uçlarının yoğun olarak bulunduğu, dolayısıyla cinsel uyaranlara karşı tepkilerin verilmesini sağlayacak şekilde hassasiyetin arttığı bölgelerdir. Kadından kadına farklılık gösterebilir, bazı kadınların keyifli bulduğu uyaranlar bazı kadınlar için tahammül edilemez olabilir.

Tarihsel yeri

Hindistan, Çin ve Japonya gibi antik medeniyetlerde kadın cinselliğine dair birçok yazı ve çizim bulunur. Örneğin Hindistan'da antik bir seks öğretisi olan Kama Sutra'nın büyük bir bölümü kadın cinselliğiyle ilgilenir.


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Elisabeth Anne Lloyd (2005). The case of the female orgasm: bias in the science of evolution. Harvard University Press. ss. 311 sayfa. ISBN 0-674-01706-4. Erişim tarihi: 5 Ocak 2012.