LGBT sembolleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

LGBT sembolleri, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transgender birliğini göstermek ve cinsel kimlik ve cinsel yönelimleri tanımlamak için semboller kabul edilir, semboller gey gurur, değerler ve tanımlamaları temsil eder. II. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından kullanılan pembe üçgen de bir eşcinsellik sembolüdür ancak Nazi Soykırımı'ndaki çağrışımları yinelemektedir.

Üçgenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pembe üçgen[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı sırasında[değiştir | kaynağı değiştir]

Nazi toplama kampındada kullanılan pembe üçgen

Naziler tarafından homoseksüellere uygulanan sınır dışı etme ve toplama kamplarındaki zulümlerin (Yahudiler veya çingeneler için böyleydi), "istenmeyen" (ceza, antisosyal davranışlar), vicdani ret uygulamaların duygusal birer yansıması olarak da kabul edilen LGBT sembolleri hiç değiştirilmeden günümüze dek gelmiştir. Amaç yaşananları ve yaşatılanları unutmamaktır.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Logo Pembe Üçgen

1970'li yılların sonlarında, pembe üçgen; eşcinsel hakları ve homofobik eşcinsel hak tutumunu protesto için bir sembol olarak kabul edilmiştir.

Pembe üçgen Amsterdam, Sidney ve San Francisco Castro bölgesinde ağırlıklı lezbiyenleri ve geyleri temsil ediyor olup, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı temellidir. Naziler toplama kamplarındaki lezbiyenleri belirlemek için lezbiyenleri siyah üçgenlerle işaretlemişlerdir.

Siyah Üçgen[değiştir | kaynağı değiştir]

Naziler lezbiyen esirleri siyah üçgenlerle işaretlemişlerdir.

Nazi, Markalama Sistemi veya Nazi esir işaretlemesinde kullanılan sembollerden bir diğeri olan siyah üçgendir. Pembe Üçgen gibi ilk defa Nazi Almanyası döneminde her mahkûmun kendi "türünü" belirlemek için üniformasının üstünde bir sembol taşımaya zorlandığı Toplama Kamplarında ortaya çıkan bir semboldür. Nazi Almanyası döneminde bu sembolü takmaya zorlanan mahkûmlar "asosyal" olarak nitelendirilen ve sosyal davranışlara aykırı eylemlerde bulundukları iddia edilenlerdir. Siyah üçgen takan mahkûmların çoğunluğunu evsizler ve zihinsel engeli olan kişiler oluşturmaktadır. Bir kısım alkolikler, işsizler ve fahişelere de bu sembol layık görülmüştür.

Kamplardaki esir insanların çeşitli yönlerinden markalama sistemini yürürlüğe sokan Naziler bu amaçla esirleri kategorize Naziler ideolojilerine ters olan bir yaşam tercihi LGBT, lezbiyenleri işaretleme ve esirleri işkencelerle öldürmek suretiyle aşağılamıştır.

Mavi ve Pembe üçgen[değiştir | kaynağı değiştir]

Mavi üçgen diğer LGBT sembollerinden gizemlidir. Bir temeli olmayan bu üçgen Naziler tarafından da kullanılmamıştır. Ancak LGBT kadınlar için pembe, erkekler için ise mavi olarak düşünülebilir. Pembe üçgen ise açık eşcinsel sembolü olarak ele alınır.

Üçgen Burgundy[değiştir | kaynağı değiştir]

Bordo üçgen transseksüel mahkûmları tanımlamak için kullanılan Burgundy üçgeni bazı söylentilere göre yalnız bir hayal ürünüdür.

Bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Gökkuşağı bayrağı[değiştir | kaynağı değiştir]

LGBT bayrağı.

Gökkuşağı bayrağı, bir gökkuşağının renklerinde olan şeritler içeren rengârenk bir bayraktır. Birçok gökkuşağı bayrağının tasarımı "geleneksel" (kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe) renk düzenini takıp etmektedir. Gökkuşağı bayraklarının kullanımı çok eski bir gelenektir; dünya çapında birçok kültürde çeşitlilik, içericilik, umut[1] ve arzunun bir simgesi olarak gösteriliyor.

Günümüzde birbiriyle bağlantısı olmayan bir sürü gökkuşağı bayrağı kullanılmaktadır. Bunların belki en çok bilinen örneklerinden gay pride'i simgeleyen "gurur bayrağı"dır. Pembe, kırmızı, turuncu, sarı, mor, yeşil tarihinde yeşil, turkuaz, indigo ve mor renkte olabilmektedir. Gurur renkleri olarak da tanımlanabilir. Tüm LGBT'leri sembolize eder.

Biseksüel bayrağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Page tarafından 1998 yılında oluşturulan biseksüel gurur bayrağı.

Daha fazla görünürlük için ve biseksüel topluluk toplamak için ve bu amaçla bir sembol oluşturmak için, Michael Page tarafından oluşturulan biseksüel gurur bayrağı 1998 yılında oluşturulmuştur. Örnek modeli; gökkuşağı bayrağı olup biseksüel bayrağı eşcinselliği üst kısmında pembe bir şerit, bir mavi heteroseksüellik için alttan şerit ve biseksüellik temsil ortasında mor olan mor, kırmızı ve mavi bir kombinasyonudur.

Ayı bayrağı[değiştir | kaynağı değiştir]

uluslararası toplumun ayı Bayrağı

1992 yılında belirli toplumun belirli bireylerinin belli şekillerine anlam vermek için ortaya çıktı. Kahverengi, açık kahverengi, sarı, bej, beyaz, gri, siyah; yedi renk gruplarından oluşmaktadır. Bazıları için, her bandın insan ten rengi ve saç doğal bir renk tonu temsil, fikir sembolik insanoğlunu temsil etmektir. Diğerleri için, renkleri bu ayılar temsil eder. Sol üst köşede bir stilize ayı pençe siyah (versiyonuna bağlı olarak ya da pençe olmadan).

Deri Bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

Deri Bayrak

Tony DeBlase tarafından 1989 yılında tasarlanan deri bayrak deri eşcinsel veya eşcinsel olmayan, genel olarak hareketi sembolize eder. Dokuz tane mavi yatay çizgilerden, beyaz çizgilerden ve ortada siyah bir merkezi şeritten oluşur. Sol üst köşesinde kırmızı kalp amblemi bulunmaktadır.

Yazar her zaman renk ve bunların düzenlenmesi seçiminde anlam vermeyi reddetti. Onun tercihi herkes icin kendi temsilciliklerinin anlamını oluşturmak değildi.

Diğer Bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Transeksüellik sembolü
Aseksüellik Bayrağı

Transeksüel bayrağının mavi, pembe ve beyaz renkleri vardır. Bayrak simgeleyen aseksüellik siyah, gri, beyaz, mor renkleri vardır.

Diğer semboller[değiştir | kaynağı değiştir]

Çift Yönelim[değiştir | kaynağı değiştir]

Çifte hilal

"Çift hilal" biseksüelliği temsilen kullanılır.

Eflatun Gergedan[değiştir | kaynağı değiştir]

Eflatun Gergedan da yine eşcinsel sembollerden biridir. 1970'lerde ABD'de ortaya çıkmıştır. Figürde, eylemci bir simge olarak kızdırılana dek sakin olan ancak, kızdırıldığında son derece vahşileşen bir gergedan kullanılmıştır. Renginin eflatun olması ise eşcinsel kimliği gösterir.

Bostonlu Daniel Thaxton ve Bernie Toale tarafından tasarlanmıştır. Kamuya açık olarak ilk defa 1973 yılında Boston metrosuna asılan posterlerde kullanılmıştır.

Lambda[değiştir | kaynağı değiştir]

Lambda simgesi

Sembol 1970 yılında New York'lu "Gay Activists Alliance" derneği tarafından seçildi. Aralık 1974 yılında, lambda resmen İskoçya'daki Uluslararası Gay Hakları Kongresi tarafından gay ve lezbiyen hakları için uluslararası sembolü olarak ilan edildi.[2]

Labrys[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern sembolü olarak Labrys

Labrys lezbiyen ve feminist örgütlerin bir dizi 1970'li yıllarda kadınların sembolü olmuştur. Kökeni hakkında makaleler zaman feminist literatürde yayınlandığı Onun popülerlik büyüdü. Bugün, labrys diğer semboller ile değiştirilmiştir, ancak yine de süsleyen takı ve özel mağaza Kadınlar. Görülebilir

Avustralya Biseksüellik Sembolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Biseksüel hareketin Avustralya'da kabul edilmiş sembolüdür.

Ana Mor[değiştir | kaynağı değiştir]

Mor eli uzun ömürlü olmadı. Hikâyesi 1970'li yıllarda, bir grup insan homofobik karşıti San Francisco Examiner de protestosunda çatılar üzerine mor el şeklinde resimler çizmiş, New York New mafyası "Kara El"den esinlenerek, bazı eylemciler gay ve lezbiyen olarak el "mor"u sembol kullanmayı denediler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İsmail Alacaoğlu (9 Mayıs 2007). "Gökkuşağı Bayrağı". KAOS GL. 6 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2014. 
  2. ^ Riffenburg IV, Charles Edward (2008). "Symbols of the Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgender Movements: The lambda". LAMBDA GLBT Community Services. 4 Aralık 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2008.