Mastürbasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mastürbasyon
Mastürbasyon yapan erkek
Gustav Klimt, mastürbasyon yapan genç kadın, 1916

Mastürbasyon ya da eski dilde İstimna bil-yed veya onanizm, cinsel organın genelde orgazm oluncaya kadar uyarılmasıdır.[1] Kendi kendine veya başka biri tarafından, elle, ayakla ya da cinsel ilişkiye girmeden vücudun başka kısımları ile veya mastürbasyon aletleri kullanılarak da mastürbasyon yapılabilir.[2] Araştırmalara göre her iki cinsiyette de her yaştan insan mastürbasyon yapmaktadır.

Mastürbasyon tarih öncesinde birçok sanat dalında tasvir edilmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda bazı Avrupalı ilahiyatçılar ve doktorlar mastürbasyonu üzücü, iğrenç ve acınası olarak nitelendirmiştir. 20. yüzyıl ile birlikte bu tabular yavaş yavaş geride kalmaya başlamıştır. Günümüzde dinler arasında mastürbasyon hakkındaki görüşler farklılık göstermektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Mastürbasyon kelimesinin Yunanca: mezea (μεζεα, "penisler") ve Latince: turbare ("karıştırmak") kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktığına inanılır.[3] Bir diğer etimoloji, Latince Latince: manu stuprare ("elle kirletmek") Oxford İngilizce Sözlük tarafından "eski bir varsayım" olarak nitelendirilmiştir. Yaş farketmeksizin çocuklar[4] ve hayvanlarda[5] da mastürbasyon görülebilmektedir.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Oldukça sık şekilde yapılması halinde ise bağımlılık, koşullanma gibi psikolojik sorunlar görülebilir. Bazı insanların sadece mastürbasyonla orgazm olduğu, cinsel ilişki sırasında boşalamadığı da tespit edilmiştir. Genel olarak mastürbasyon zararsızdır.[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mastürbasyon Takıntısı". Psikolojicom.tr. 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  2. ^ Cem Keçe. "Masturbasyon ve Evrim". TavsiyeEdiyorum.com. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  3. ^ "Mastürbasyon". EtimolojiTürkçe.com. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  4. ^ "Çocuklarda Mastürbasyon". Nestor. 17 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  5. ^ "Masturbasyon ve Evrim". Evrim Ağacı. 7 Eylül 2011. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  6. ^ Cem Keçe (1 Eylül 2010). "Mastürbasyonun zararı yok!". Sabah. 15 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Mastürbasyon ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.