Mastürbasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mastürbasyon yapan bir kadın
Mastürbasyon yapan bir erkek
Gustav Klimt tarafından resmedilen "Mastürbasyon yapan genç kadın" tablosu, y. 1916

Mastürbasyon, sürtünme yoluyla cinsel ilişki olarak, cinsel organın genellikle orgazm oluncaya kadar uyarılması olarak tanımlanır.[1] Tek başına, kendi kendine veya başka biri tarafından el yoluyla (elle muamele ve parmaklama), ayak yoluyla ya da cinsel ilişkiye girmeden vücudun başka kısımlarıyla veya mastürbasyon aletleri (seks oyuncakları) kullanılarak yapılabilir.[2] Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar, her iki cinsiyetten her yaştan insanın mastürbasyon yaptığını belirtmektedir.

Mastürbasyon, tarih öncesinde birçok sanat dalında tasvir edilmiştir. 18. ve 19. yüzyıllarda bazı Avrupalı ilahiyatçılar ve doktorlar, mastürbasyonu üzücü, iğrenç ve acınası olarak nitelendirmiştir. 20. yüzyıl ile birlikte bu tabular ve inanışlar yavaşça geride kalmaya başlamıştır. Günümüzde dinler arasında mastürbasyon hakkındaki fikrî görüşler farklılık göstermektedir. Mastürbasyon, herhangi bir yaş farketmeksizin çocuklar[3] ve hayvanlarda[4] dahi görülebilmektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Mastürbasyon kelimesinin Yunancamezea (μεζεα, "penisler") ve Latinceturbare ("karıştırmak") kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktığı düşünülür.[5] Bir diğer etimoloji olan Latincemanu stuprare ("elle kirletmek"), Oxford İngilizce Sözlük tarafından "eski bir varsayım" olarak nitelendirilmiştir.

Mastürbasyon kelimesinin kullanımı bir Türkçe kaynakta ilk olarak 1958 yılında geçmiştir. Türkçeye İngilizce veya Fransızca vasıtası ile ödünçlendiği düşünülmektedir.[6] Eski dilde istimna bil-yed (kısaca istimna) veya onanizm olarak bilinen mastürbasyon, halk arasında "31 çekmek" deyimi ile tabir edilir.[7] Bu ismin, eski yazıda kullanılmış olan 3 (٣) ile 1 (١) Arap rakamlarının şekli vasıtasıyla oluştuğu öne sürülmüştür.[8]

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Mastürbasyon, aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Oldukça sık şekilde yapılması halinde ise bağımlılık, koşullanma gibi psikolojik sorunlar görülebilir. Bazı insanların sadece mastürbasyonla orgazm olduğu, cinsel ilişki sırasında boşalamadığı da tespit edilmiştir. Genel olarak mastürbasyon zararsızdır.[9] Yapılan son çalışmalarda mastürbasyonun bağışıklığı artırdığı öne sürülmüştür.[10]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mastürbasyon Takıntısı". Psikolojicom.tr. 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  2. ^ Cem Keçe. "Masturbasyon ve Evrim". TavsiyeEdiyorum.com. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Çocuklarda Mastürbasyon". Nestor. 17 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  4. ^ "Masturbasyon ve Evrim". Evrim Ağacı. 7 Eylül 2011. 20 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  5. ^ "Mastürbasyon". EtimolojiTürkçe.com. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  6. ^ "mastürbasyon". Nişanyan Sözlük. 6 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "Mastürbasyon Nedir? Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?". Hürriyet. 26 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  8. ^ "otuz". Nişanyan Sözlük. 19 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ Cem Keçe (1 Eylül 2010). "Mastürbasyonun zararı yok!". Sabah. 15 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2014. 
  10. ^ "T24 Haber". 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Mastürbasyon ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.