Sertleşme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gevşek penis (solda) ve dikleşmiş penis (sağda)

Sertleşme veya ereksiyon, penisin büyüdüğü ve sıkılaştığı fizyolojik bir kavramdır. Ereksiyon, genelde cinsel uyarılma veya cinsel olarak cezbedilme kaynaklı; psikolojik, nöral, vasküler ve endokral faktörlerin kompleks etkileşimlerin bir sonucudur.

Fizyoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Ereksiyon, parasempatik sinir sisteminin uyarılması sonucu, penisin Corpus cavernosum ve Corpus spongiosum parçalarına kan dolması nedeniyle oluşan fizyolojik olay olarak da tanımlanabilir. Fizyolojik olarak, uyarılma sırasında atardamarlarla kan hızlıca penise pompalanır, penisin kavern odacıklarının duvarları gevşeyerek genişler ve içlerine daha fazla kan alarak şişer ve büyürler. Böylece penis kanla dolarak büyür ve sertleşir. En dıştaki sert kılıf ve zarlar gerilir, toplardamarlar kapanır ve penisin sertliğini uzun süre koruması sağlanır. Yani penise dolan kan tekrar dolaşıma çıkmaz, bir süre orada kalır. Penis sertliğini kaybederken, bu toplardamarlar açılır, kan penisi terk eder ve kavern sistemlerin duvarları kasılıp büzüşerek küçülürler. Penis eski konumuna gelir.

Sertleşme türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ereksiyon halindeki bir penisin açısı; aşağı yönde, yukarı yönde, yanlamasına veya bükük olarak çeşitlilik gösterir.[1] Uyku halindeyken veya uyanıldığında gerçekleşen ereksiyonlara tıp dilinde noktürnal penil şişkinliği veya gayriresmî adıyla sabah sertleşmesi denir.[2] Penisin, az çok sertleşmiş ama tam bir ereksiyon halinde olmaması durumuna, yarı ereksiyon denir. Ereksiyon durumunda olmayan, gevşek bir penise iradesiz bir durumdadır.

Tıbbi önem[değiştir | kaynağı değiştir]

Priapism, penisin herhangi bir fiziksel veya psikolojik uyarılma olmaksızın en az dört saat boyunca ereksiyon halinde kalması ve sarkık duruma dönmemesi olarak tanımlanan ve ağrı veren tıbbi bir durumdur. Ereksiyon bozukluğu ise çeşitli faktörlere bağlı olarak sertleşememe veya sertleşmeyi koruyamama durumunu belirtir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sparling J (1997). "Penile erections: shape, angle, and length". Journal of Sex & Marital Therapy. 23 (3). ss. 195–207. doi:10.1080/00926239708403924. PMID 9292834. 
  2. ^ Morning Erections: Sizemed retrieved 28 February 2012
  3. ^ Milsten, Richard (et al.), The Sexual Male. Problems And Solutions. London, 2000. (0-393-32127-4)