Swinging

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Swinging veya eş değiştirme, hem bekârların hem de kararlı bir ilişkideki partnerlerin eğlence amacıyla başkalarıyla cinsel olarak etkileşime girdiği cinsel bir eylemdir.[1] Swinging, tek eşliliğin olmadığı bir biçimdir ve açık bir ilişkidir. İnsanlar çeşitli nedenlerle swinging bir yaşam tarzı seçebilirler. Birçoğu artan bir seks kalitesi ve miktarından bahsetmektedir. Bazı insanlar, geleneksel cinsel yaşamlarına çeşitlilik katmak için veya meraklarından dolayı swinginge girişebilirler. Bazı çiftler swingingi sağlıklı bir çıkış yolu ve ilişkilerini güçlendirmenin bir yolu olarak görür.[1]

Swinging fenomeni veya en azından daha geniş tartışma ve uygulaması, bazıları tarafından 1960'ların cinsel devriminden sonra cinsel aktiviteye yönelik daha özgür tutumlardan, doğum kontrol hapının icat edilmesinden ve bulunabilirliğinden ve o dönemde bilinen cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunun tedavilerinin ortaya çıkmasıyla kaynaklandığı kabul edilir. Güvenli seks uygulamalarının benimsenmesi 1980'lerin sonlarında daha yaygın hale geldi.

Swinger topluluğu bazen kendisini "yaşam tarzı" veya "alternatif yaşam tarzı" olarak adlandırır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Bergstrand, Curtis; Blevins Williams, Jennifer (10 Ekim 2000). "Today's Alternative Marriage Styles: The Case of Swingers". Electronic Journal of Human Sexuality. Cilt 3. 29 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2020. 
  2. ^ Bergstrand, Curtis R.; Sinski, Jennifer Blevins (2010). Swinging in America : love, sex, and marriage in the 21st century. Santa Barbara, Calif.: Praeger/ABC-CLIO. ISBN 978-0313379666.