Rae-rae

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Rae-rae, 1960'larda Polinezya'nın cinsiyet sınırdaşlarının daha geleneksel sosyal sınıfı olan Māhū'dan ("ortada" anlamında) kaynaklanan çağdaş bir ayrım olan Tahiti kültüründe trans kadınlardır.[1] Petea, Hawaii'de kullanılan geleneksel sosyal sınıf aikane'nin aksine, Fransız Polinezyası'nda kullanılan cis-erkek eşcinselliği ("birbirlerini cinsel olarak arzulayan erkekler" anlamına gelir) için aşağılayıcı bir terimdir.

Mahu, Maori geleneğinin, tarihinin ve kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak görülürken, rae-rae genellikle Tahiti toplumunda daha az kabul edilir. Batı dünyasının drag queen'lerinin daha modern dengi olarak görülüyorlar ve yoksulluk ve seks işçiliğiyle bağlantılı olumsuz bir çağrışım taşıyorlar. Rae-rae bireylerin, mahu'lara göre cinsiyet değiştirme ameliyatı olma veya diğer kozmetik işlemler yaptırma olasılığı daha yüksek olabilir.[2] Ek olarak, rae-rae kimliği, daha çok kadınlık ve "tatlılık" ile özdeşleşen mahu'nun aksine eşcinsellikle daha yakın bağlara sahiptir ve bir namus yemini edebilir.[3] Rae-rae, bazıları tarafından batı (yani Fransız) kültürünün bir etkisi olarak görülürken, mahu kavramı ve tarihi tamamen Polinezya'dır ve batılı idealler tarafından dokunulmaz. Rae-rae, Tahiti'de de tartışmalı bir terimdir, çünkü bazıları tarafından iki Polinezya kültürel düşüncesi ile uyumsuz olarak görülür: birincisi, kişinin cinsiyet kimliği daha önce tanımlanır ve dolayısıyla kişinin cinselliğini belirler; ve ikincisi, kişinin cinsiyeti değişken olmak yerine hayatı boyunca sabittir. Bununla birlikte, bazı bilim adamları rae-rae'ye yapılan itirazların Hristiyan etkisinden ve cinsel tevazu ahlakından kaynaklanabileceğini öne sürüyorlar.

Üçüncü cinsiyet veya üçüncü cinsiyet fikri birçok kültürde yaygındır. Tahiti'deki Rae-rae, Tayland'daki Kathoey, Hindistan'daki Kothi ve Hicra, İtalya'daki Femminiello, Meksika'daki Muxe ve Güney Amerika'daki Travesti'ye benzer.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahiti'den aktarılan hikâyeler, geçmişte birden fazla çocuğu olan ailelerin en büyük çocuğu bir kız olarak, bir Mahu olarak yetiştirmesinin yaygın olduğunu öne sürüyor. Mahu, rae-rae'den çok daha saygı görüyor. Rae-rae, Fransızlar 1960'larda Polinezya'ya geldiğinde ortaya çıktı.

Hawaii kültüründe Rae-rae[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahu ve rae-rae, cinsel açıdan daha baskıcı bir kültür nedeniyle, Tahiti'ye kıyasla Hawaii'de genellikle daha az saygı duyulur. Geleneksel, kültürel bir cinsiyet kimliği ile daha modern bir cinsel kimlik arasında bir ayrım yapmak yerine, her ikisi de daha marjinalleştirilmiş ve toplumdan dışlanmış durumda.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tahiti's transexual rae-rae | CNN Travel" (İngilizce). 21 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2018. 
  2. ^ "The men-women of the Pacific". www.tate.org.uk (İngilizce). 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2019. 
  3. ^ Zanghellini, Aleardo (Nisan 2013). "Sodomy Laws and Gender Variance in Tahiti and Hawai'i" (PDF). Laws: 51-68. 11 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 14 Ekim 2020.